لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

۹ مقام ایرانی در فهرست اروپایی ناقضان حقوق بشر


اتحادیه اروپا در نظر دارد هفته آینده نام ۹ مقام ایرانی دیگر را به فهرست تحریمی ناقضان حقوق بشر خود اضافه کند. این اتحادیه تاکنون نام ۷۸ مقام ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های خود ثبت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیپلمات‌های اروپایی روز پنج‌شنبه، ۱۷ اسفندماه، با اعلام خبر اعمال تحریم‌های جدید علیه ۹ مقام ایرانی به دلیل نقض حقوق بشر اظهار کردند که وزرای خارجه کشورهای اروپایی نظر نهایی خود در مورد این تصمیم را روز دوشنبه، ۲۱ اسفندماه، اعلام خواهند کرد.

هنوز نام این افراد منتشر نشده است، اما در صورت تأیید نهایی این تصمیم از سوی اتحادیه اروپا، قرار بر این است که نام آن‌ها ۲۲ اسفندماه علنی شود.

این تصمیم در حالی گرفته اشده است که سازمان ملل در آخرین گزارش خود در مورد ایران که ۱۰ اسفندماه منتشر شد، از صورت گرفتن یک رشته اعدام، از جمله اعدام نوجوانان در ایران و همچنین بازداشت مخالفان در این کشور خبر داد.

احمد‌شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در این گزارش با اعلام این‌ که نقض حقوق بشر در دو سال گذشته در ایران بیشتر شده است، به مواردی چون نرخ اعدام‌، اعتراف تحت فشار، برخورد با حامیان حقوق بشر، شکنجه، نقض حقوق زنان و اقلیت‌ها اشاره کرده است.

اتحادیه اروپا از سال ۹۰ تاکنون در سه نوبت مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریمی خود قرار داده است.

این اتحادیه نخستین بار فروردین‌ماه سال گذشته ۳۲ مقام ایرانی را به این دلیل مورد تحریم قرار داد و علاوه بر ایجاد محدودیت در صدور ویزا برای آنها، دارایی‌های این افراد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نیز مسدود کرد.

مهرماه همان سال، کشورهای اروپایی ۲۹ مقام ایرانی دیگر را به این فهرست اضافه کردند و در نوبت سوم نیز فروردین‌ماه سال جاری نام ۱۷ مقام دیگر نیز به عنوان ناقضان حقوق بشر معرفی شدند.

حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، علی سعیدی، نماینده رهبر در سپاه، وزرای کشور، ارشاد، دادگستری و علوم به همراه رئیس قوه قضائیه، معاون اول وی، سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران از جمله افرادی هستند که در این مدت نام‌شان در این فهرست قرار گرفته است. (رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG