لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۳

رییس جمهور مصر: گفت وگوی ملی تنها راه حل است


محمد مرسی رئیس جمهوری مصر امروز دوشنبه درمصاحبه ی تلویزیونی گفتگوی ملی را تنها راه آرام کردن وضعیت سیاسی کشور خواند و از رهبران احزاب اوپوزیسیون خواست دریک نشست به گفتگو درباره ی انتخابات مجلس بپردازند و در چگونگی برگزاری عادلانه آن به توافق برسند.

آقای مرسی گفت: "من طرفدار یک گفتمان ملی هستم و به عقاید کسانی که در این گفتمان شرکت می کنند احترام می گذارم و با تصمیم نهایی آنها مخالفت نخواهم کرد."

انتظار می رود انتخابات پیشنهاد شده توسط مرسی کمک چندانی به وضعیت بحرانی کشور نکند. بسیاری از کارشناسان مصر معتقدند رقابت های انتخاباتی مجلس منجر به ناآرامی های بیشتر خواهد شد و می تواند مصررا به سوی رکود اقتصادی بکشاند. برخی از احزاب کشور نیز تهدید کرده اند که در انتخابات شرکت نخواهند کرد. محمد البرادعی یکی از سران اصلی اوپوزیسیون مصر نیز فراخوان مرسی برای انتخابات را فاجعه آمیز خواهنده است و روز شنبه خواستار تحریم این انتخابات شد.

حزب جبهه ی آزادی ملی مصر نیز پیشنهاد مرسی برای چنین ملاقاتی را رد کرده است.

محمد مرسی در مصاحبه ی تلویزیونی خود همچنین از رای دهندگان خواست تا روند کنونی سیاست را برهم نزنند.

مرسی گفت:"دولت کنونی تنها چهار ماه عمر کرده و تغییر دادن ناگهانی آن برای کشور خوب نخواهد بود. من فکر می کنم مهمترین امر در حال حاضر این است که به پارلمانی با ثبات دست پیدا کنیم."

محمد مرسی همچنین گزارش ها مبنی بر تنش میان رئیس جمهوری و ارتش مصر را تکذیب کرد. بسیاری از مردم مصر که از رهبری محمد مرسی طی هفت ماه اخیر ناراضی هستند، خواستار حاکمیت دوباره ی ارتش بر مصر شده اند.

انتخابات مجلس مصر که در ابتدا قرار بود روز 27 آوریل برگزار شود، به روز 22 آوریل تغییر پیدا کرد تا با تعطیلات مسیحیان کشور که ده درصد جمعیت مصر را تشکیل می دهند تداخلی نداشته باشد.
XS
SM
MD
LG