لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۵

کناره گیری سه وزیر سکولار از دولت ائتلافی تونس


با افزایش تنش‌های سیاسی در تونس به دنبال ترور یک سیاستمدار سکولار این کشور، سه وزریر از حزب سکولار که رئیس‌جمهور تونس رهبر آن است، از کابینه این کشور کناره گیری کرده اند. اکثریت دولت تونس در دست اسلام‌گرایان است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اعضای حزب «کنگره برای جمهوریت» که رهبر آن منصف مرزوقی رئیس‌جمهور تونس است، روز یک‌شنبه ۲۲ بهمن در پی افزایش تنش در صحنه سیاسی تونس و تظاهرات خیابانی دو طرف، استعفا می‌کنند.

شکری بلعید صبح چهارشنبه ۱۸ بهمن هنگام خروج از خانه‌اش در پایتخت به ضرب گلوله یک فرد ناشناس کشته شد. آقای بلعید یک حقوقدان ۴۸ ساله و از منتقدان سرسخت حزب اسلامگرای نهضت بود.

سمیر بن عمر، یکی از مقامات حزب «کنگره برای جمهوریت» به خبرگزاری رویترز گفته است: «یک هفته است می‌گوییم که اگر وزرای خارجه و دادگستری تغییر نکنند، ما از دولت کنار می‌کشیم.»

این حزب، منتقد این دو وزیر است. وزیر خارجه تونس رفیق عبد السلام، داماد رهبر حزب اسلام‌گرای نهضت، رشید غنوشی است.

آقای بن عمر گفته است که حزب «کنگره برای جمهوریت» در تصمیم اخیر نخست‌وزیر تونس حمادی جبالی نیز نقشی نداشته است.

بعد از ترور شکری بلعید، چهره سیاسی سکولار تونسی، نخست‌وزیر این کشور حمادی جبالی قول داد که یک کابینه غیر حزبی و تکنوکرات تشکیل دهد تا کشور را تا زمانی که بشود انتخابات برگزار کرد، اداره کند.

این موضع آقای جبالی، هم انتقادهایی از هم‌حزبی‌های او در حزب نهضت را برانگیخت و هم شرکای غیر اسلام‌گرای او در ائتلاف دولت را در پی داشت که گفتند او در این باره با آنان مشورت نکرده است.

حمادی جبالی روز شنبه ۲۱ بهمن به تلویزیون فرانسه۲۴ گفت که قصد داشته است «کشور را از هرج و مرج نجات دهد» و اگر احزاب سیاسی از این طرح او حمایت نکنند، استعفا می‌دهد.

خبرگزاری دولتی تونس گزارش داده است که نخست‌وزیر این کشور کابینه جدیدش را در روزهای آینده معرفی می‌کند.

سابقه اختلافات سکولارها و اسلام‌گرایان در تونس، به پیش از این ترور باز می‌گردد. گروه‌های سکولار، حکومت را که در دست اسلام‌گرایان است متهم می‌کنند که به حمله‌های اسلام‌گرایان سلفی تندرو به سینماها، تئاترها، مشروب‌فروشی‌ها و افراد در ماه‌های اخیر واکنش مسامحه‌آمیزی نشان می‌دهد.

سمیر بن عمر، از مقامات حزب «کنگره برای جمهوریت»، گفته است که سه وزیر حزب منصف مرزوقی رسما روز دوشنبه استعفای خود از دولت را ارائه می‌کنند. روز یک‌شنبه در تونس تعطیل عمومی است.

یک تحلیلگر سیاسی در این باره به رویترز گفته است که حزب سکولار «کنگره برای جمهوریت» خواسته است «یک کشتی که دارد غرق می‌شود را ترک کند» ولی این تصمیم تاثیر چندانی ندارد چون حمادی جبالی، نخست وزیر تونس، در حال حاضر بازیگر اصلی است.

یوسف صلاتی معتقد است اگر بلاتکلیفی سیاسی در تونس ادامه پیدا کند، «خیابان‌ها تعیین‌کننده می‌شوند». اشاره این تحلیلگر مسائل تونس به تظاهرات خیابانی طرفین اسلام‌گرا و سکولار است.

[رادیو فردا]
XS
SM
MD
LG