لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

پرده ایرانی در جشنواره جهانی فیلم برلین


آرشیو
آرشیو
شصت و سومین جشنواره جهانی فیلم برلین از هفتم فوریه در برلین پایتخت آلمان آغاز به کار کرده است.

فیلم «پرده بسته» ساخت مشترک جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی از ایران به بخش رقابتی این جشنواره راه یافته است؛ هر چند سازندگانش در این جشنواره حضور ندارند.

جشنواره برلیناله با نمایش فیلم «استاد بزرگ» ساخته وونگ کار وای، فیلمساز برجسته چینی روز هفتم فوریه آغاز به کار کرد. وونگ کار وای، ریاست هیات داوران برلیناله امسال را بر عهده دارد.

شیرین نشاط، عکاس و فیلمساز ایرانی مقیم آمریکا نیز از جمله اعضای هیات داوران امسال جشنواره است.

برلیناله یا جشنواره جهانی فیلم برلین همراه با جشنواره کن و جشنواره ونیز در شمار سه جشنواره معتبر جهان است. از این رو راهیابی یک فیلم به این جشنواره بویژه بخش رقابتی آن که تنها ۱۹ فیلم را انتخاب می کند، آرزوی بسیاری از فیلمسازان است.

جشنواره فیلم برلین یکی از پایگاه های تقریبا ثابت معرفی فیلمهای ایرانی به جهان است که امسال نیز فیلم «پرده» که در جشنواره برلین به نام «پرده بسته» نامیده شده، ساخته مشترک جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی به بخش رقابتی جشنواره راه یافته است. کامبوزیا پرتوی پیش از این نیز با فیلم «کافه ترانزیت» به جشنواره های فیلم جهان راه یافته بود. هر چند او و جعفر پناهی در این جشنواره حضور ندارند.

دیتر کوستلیک مدیر جشنواره فیلم برلین که از دوستداران پرشور سینمای ایران و از حامیان اصلی فیلمسازان ایرانی به شمار می آید این بار نیز از مقام های جمهوری اسلامی خواستار فراهم آوردن امکان سفر جعفر پناهی برای شرکت در جشنواره برلین شد.

برند نیومن، وزیر فرهنگ آلمان نیز که در شب گشایش جشنواره خواستار آزادی سفر پناهی برای حضور در شب نمایش فیلم او شد.

بر اساس حکم یک دادگاه بدوی، جعفر پناهی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ به اتهام تلاش برای ساخت فیلمی درباره زندان کهریزک به زندان و محرومیت اجتماعی از جمله ممنوعیت فیلمسازی و سفر به خارج از کشور محکوم شده است.

بخش های فیلم کوتاه - چشم انداز - دورنمای سینمای آلمان و استعدادهای جوان، از دیگر برنامه های اصلی این جشنواره جهانی فیلم است.

مدیران جشنواره برلین گفته اند ایزابلا روسلینی، فیلمساز ایتالیایی و رزا فون پرانهایم، فیلمساز آلمانی امسال مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

برندگان بخش اصلی و بخش چشم انداز جشنواره برلین طی مراسمی در شانزدهم فوریه اعلام خواهند شد؛ هرچند نمایش فیلمها تا هفدهم فوریه ادامه خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG