لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

سفیر ایران در فرانسه: پارچین آماده بازدید است


تصویر ماهواره ای از منطقه نظامی پارچین
تصویر ماهواره ای از منطقه نظامی پارچین
علی آهنی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه اعلام کرد که ایران آمادگی دارد به نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازدید از برخی از سایت های نظامی‌، از جمله سایت پارچین را بدهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر که روز شنبه، ۲۱ بهمن منتشر شد، آقای آهنی در دیدار با اعضای کمیسیون امور خارجه، دفاع و نیروهای مسلح مجلس سنای فرانسه تاکید کرد ایران آماده گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای خود است.

او اظهار داشت، نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به تازگی به تهران سفر کرده بودند، در ماه جاری میلادی بار دیگر به تهران بازمی‌گردند تا برنامه «دیدار از برخی سایت‌های نظامی» ایران را نهایی کنند.

به گفته سفیر ایران در فرانسه، این سایت‌ها اگرچه سایت‌های هسته‌ای نیستند، اما ایران «به منظور نشان دادن حسن نیت‌ خود» با بازدید از آنها موافقت کرده است.

آقای آهنی افزود: «ما آماده‌ایم که پس از توافق و نهایی شدن این برنامه، اجازه بازدید از سایت پارچین را بدهیم.»

بازدید از سایت پارچین در اطراف تهران از موارد چالش‌‌برانگیز در روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده است. در حالی که ایران بر غیرمرتبط بودن این سایت با برنامه هسته‌ای خود تاکید می‌کند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که برخی مدارک حکایت از احتمال آزمایش‌های هسته‌ای در این سایت دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گزارش‌هایی منتشر کرده است که در آن گفته می‌شود ایران در حال پاکسازی سایت پارچین و تلاش برای عادی جلوه دادن فعالیت‌های خود در این سایت است، اما ایران این گزارش‌ها را تکذیب می‌کند.

سفیر ایران در فرانسه نیز با رد موضوع پاکسازی پارچین گفت: «امکان مانوری از سوی ما برای آن چه که ادعا می‌شود مبنی بر محو آثار هسته‌ای است، وجود ندارد. چنین چیزی امکان ندارد زیر آثار هسته‌ای قابل محو شدن نیستند.»

آقای آهنی در ادامه سخنان از تحریم‌های غرب علیه ایران که با هدف بازداشتن آن از ادامه فعالیت‌های هسته‌ای تدوین شده است، انتقاد کرد و آن را موجب «رنج مردم ایران» خواند.

غرب که نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران بدبین است، تحریم‌های گسترده‌ای را علیه آن تدوین کرده که نظام بانکی و صنعت نفت ایران را نشانه می‌رود. این تحریم‌ها چنان‌چه مقامات ایران نسبت به آن معترفند، تاثیرات منفی شدیدی بر اقتصاد ایران گذاشته است.

ایران ادعا می‌کند که برنامه هسته‌ای تنها اهدافی صلح‌آمیز دارد و حاضر به توقف آن نیست. در همین زمینه ایران و گروه ۵+۱، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان از ابتدای سال ۱۳۹۱ تاکنون سه دوره مذاکره با یکدیگر داشته‌اند که بی‌حاصل بوده است.(رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG