لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۶

انفجار بمب در مقابل سفارت آمریکا در آنکارا


امدادگران در حال انتقال یک زن مجروح به بیمارستان.
امدادگران در حال انتقال یک زن مجروح به بیمارستان.
مقام های پلیس ترکیه اعلام کردند امروز جمعه یک بمبگذار انتحاری بمبی را در ورودی سفارت آمریکا در آنکارا منفجر کرده است. در این انفجار دو نفر کشته و سه نفر زخمی شدند.

معمر گولر، وزیر کشور ترکیه، بمبگذار انتحاری را عضو یک سازمان غیرقانونی چپگرا دانست.

خبرنگار سرویس ترکی صدای آمریکا گفت علاوه بر فرد مهاجم، نگهبان ترکیه ای سفارت در نزدیکی دستگاه بازرسی امنیتی کشته شد. به گفته او در آن زمان دوربین های امنیتی به دلیل قطع جریان برق در منطقه کار نمی کردند.

یک کارمند سفارت به صدای آمریکا گفت بعد از انفجار سفارت بسته شد و کارمندان به اتاق های امن فرستاده شدند.

یک خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است دستکم یک زن را دیده که در پی جراحت جدی با آمبولانس از محل سفارت آمریکا به بیمارستان منتقل شده است.

یک شبکه تلویزیون خصوصی ترکیه اعلام کرده که دو محافظ سفارت آمریکا در این انفجار کشته شده اند. ساختمان سفارت آمریکا هم اکنون تحت تدابیر شدید امنیتی است ، پلیس در محل حضور دارد و به خبرنگاران اجازه داده نمی شود وارد محوطه پیرامون ساختمان سفارتخانه شوند.

سفارت آمریکا در منطقه ای از آنکارا واقع شده که چند سفارتخانه اروپایی هم در آن هستند. تاکنون کسی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته، اما شبه نظامیان کرد( که در ترکیه برای استقلال می جنگند) و ستیزه جویان اسلامگرای افراطی گروه هایی بوده اند که طی سال اخیر به اختلافات سیاسی در ترکیه دامن زده اند و منشأ حملات تروریستی هم بوده اند.

ستیزه جویان اسلامگرای وابسته به القاعده نیز سابقه حملات انتحاری را در استانبول دارند، از جمله حمله ای که در سال ۲۰۰۳ به کشته شدن ۵۸ تن انجامید.

در سال ۲۰۰۸ نیز حمله ای منتسب به ستیزه جویان وابسته به القاعده مقابل ورودی کنسولگری آمریکا در استانبول به کشته شدن ۳ مأمور پلیس و ۳ تن از مهاجمان منجر شد.
XS
SM
MD
LG