لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

ادامه اعتراض ها در مصر، بازگشت مرسی از اروپا به قاهره


اعتراض های گسترده به محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، روز چهارشنبه وارد هفتمین روز خود شد.

پلیس قاهره برای متفرق کردن معترضان خشمگینی که سنگ پرتاب می کردند، از گاز اشک آور استفاده کرد. در همین حال محمد مرسی با کوتاه کردن برنامه سفر خود در اروپا به قاهره بازگشت .

رئیس جهوری مصر تصمیم داشت در سفر اروپایی خود، کشورهای اروپایی را به سرمایه گذاری در مصر تشویق کند و اروپا را از اعتبار و ثبات رژیم خود متقاعد سازد.

اما سخنان رئیس ستاد ارتش و وزیر دفاع مصر در روز سه شنبه درباره احتمال فروپاشی کشور در صورت ادامه اعتراض های خشونت بار و همچنین ادامه اعتراض های خیابانی، موجب شد وی سفر خود از برلین به پاریس را لغو کند و به سرعت به قاهره بازگردد.

تا کنون ۵۲ تن در ناآرامی های یک هفته اخیر که در دومین سالگرد انقلاب مصر رخ داده است، کشته شده اند. معترضان می گویند محمد مرسی به آرمان های انقلاب خیانت کرده است. از زمان پیروزی محمد مرسی در انتخابات ریاست جمهوری که ۷ ماه از آن می گذرد ، صحنه سیاسی مصر کاملاً قطبی شده است. هواداران و مخالفان مرسی دیگری را مسوول خشونت های اخیر می دانند.

در همین حال، مردم شهرهای پورت سعید، سوئز و اسماعیلیه سه شنبه شب با سرپیچی از مقررات منع عبور و مرور که توسط محمد مرسی به اجرا گذاشته شده است ، در خیابان ها به رقص و پایکوبی پرداختند.

دولت محمد مرسی قانونی را تصویب کرد که طی آن رئیس جمهوری اجازه دارد ارتش را برای کمک به پلیس در تامین امنیت به خیابان ها اعزام کند. مرسی روز یکشنبه گروه های مخالف را دعوت به گفتگوی آشتی ملی کرد. اما این تلاش نتیجه ای به همراه نداشت، زیرا اصلی ترین گروه مخالفان ، جبهه نجات ملی و دیگر گروه از شرکت در هر گفتگویی در شرایط بحرانی کنونی خودداری می کنند.
XS
SM
MD
LG