لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

لاوروف:ایران و ۱+۵ به رفتارهای کودکانه پايان دهند


سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه از نمایندگان گروه موسوم به ۱+۵ و ایران بخاطر عدم توافق بر سر محل انجام دور بعدی مذاکرات هسته ای ایران و غرب گله کرد.

سرگئی لاوروف گفت:"بعضی از شرکای ما در گروه ۱+۵و همینطور ایران هنوز نتوانسته اند کاملا به توافق برسند که گفتگوها در کدام کشور یا کدام شهر انجام بشود. من هیچ نمی فهمم چرا موضوعی به این سادگی باید اینقدر کش پیدا کند."

آقای لاورف افزود: روسیه آمادگی دارد هرچه سریعتر و در هر مکانی بر سر برنامه هسته ای ایران به گفتگو بنشیند.

وزیر امور خارجه روسیه گفت:" اصل ادامه مذاکرات بسیار مهمتر از مکان و محیط انجام گفتگو هاست. من امیدوارم که منطق در این میان حاکم باشد و از رفتارهای کودکانه دست برداشته شود."

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست سران اتحادیه آفریقا به اتیوپی سفر کرده است از آمادگی مصر برای میزبانی دور بعدی مذاکرات هسته ای ایران و غرب خبر داد اما گفت طرف های غربی به دلایل نامعلوم خواهان انجام گفتگوها در مکان دیگری هستند. آقای صالحی گفت مقام های مصری بر سر این موضوع با گروه۱+۵ در حال رایزنی اند. علی اکبر صالحی ترکیه را یکی دیگر از گزینه های ایران برای انجام مذاکرات هسته ای با غرب خواند و گفت سوئد، سوئیس، قزاقستان و ترکمنستان نیز آمادگی خود رابرای میزبانی این مذاکرات اعلام کرده اند.

آقای صالحی ادعای اتحادیه اروپا دایر بر قصد ایران در وقت کشی برای انجام مذاکرات هسته ای با غرب را رد کرد و گفت ایران همیشه آمادگی اش برای ادامه گفتگوهای هسته ای را اعلام کرده است. آخرین دور گفتگوهای هسته ای ایران و غرب سال گذشته در مسکو برگزار شد.
XS
SM
MD
LG