لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۷

زندگینامه باراک اوباما


اولین دوره ریاست جمهوری باراک اوباما از بیستم ژانویه سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز شد که مطابق است با اول بهمن ۱۳۸۷ خورشیدی. وی برای چهار سال دیگر نیز توسط رای دهندگان به این مقام برگزیده شد و دور دوم ریاست جمهوری را از بیستم ژانویه ۲۰۱۳ آغاز کرد.

باراک اوباما نخستین آمریکایی –آفریقایی تباری است که در طول تاریخ آمریکا به عنوان ریاست جمهوری این کشور انتخاب شده است.

کودکی و تحصیلات

باراک اوباما روز چهارم اوت سال ۱۹۶۱ در هاوایی بدنیا آمد. پدرش ، باراک اوبامای بزرگ، متولد و پرورش یافته دهکده ای کوچک در کنیا بود. آن دانهام، مادر باراک اوباما در یکی از شهرهای کوچک ایالت کانزاس بزرگ شده بود. اوباما با کمک پدر بزرگ و مادربزرگ مادری اش بزرگ شد.

پدر آن دانهام در دوران رکود اقتصادی در یک سکوی نفتی کار می کرد و بعد از حمله ژاپن به پرل هاربور در ارتش ثبت نام کرد. مادر بزرگ مادری اوباما کارگر خط تولید بمب افکن بود، پس از پایان جنگ جهانی دوم مادر بزرگ و پدر بزرگ مادری باراک خانه ای در هاوایی خریدند و ساکن آنجا شدند.
در دانشگاه هاوایی بود که والدین باراک برای اولین بار ملاقات کردند. مادر باراک دانشجوی دانشگاه هاوایی بود و پدر باراک موفق به اخذ یک بورس تحصیلی شده و در جستجوی رویاهایش به آمریکا آمده بود.

پدر باراک در نهایت به کنیا بازگشت و باراک و مادرش در هاوایی ماندند و چند سالی را هم در اندونزی سپری کردند. سالهای بعد باراک اوباما به نیویورک رفت و سال ۱۹۸۳ از دانشگاه کلمبیای نیویورک در رشته علوم سیاسی ( با تخصص در روابط بین الملل) فارغ التحصیل شد.

باراک اوباما سپس به شیکاگو رفت و به مدت سه سال در شیکاگو به عنوان یک فعال اجتماعی برای بهبود شرایط محلات فقیر نشین شیکاگو فعالیت کرد. باراک اوباما دوباره به دانشگاه بازگشت و سال ۱۹۹۱ در رشته حقوق از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد. پس از فارغ التحصیلی از هاروارد در شیکاگو به عنوان یک وکیل حقوق مدنی شروع به کار کرد. در دانشگاه شیکاگو حقوق قانون اساسی درس می داد و همچنان در زمینه خدمات اجتماعی فعال ماند.

ورود به دنیای سیاست و سنای آمریکا

کار وکالت باراک اوباما راه را برای ورود او به دنیای سیاست باز کرد. باراک به مدت
۸ سال در مجلس سنای ایالتی خدمت کرد و پس از آن به سنای آمریکا راه یافت. سال ۲۰۰۴، باراک اوباما سومین آمریکایی آفریقایی تباری بود که از زمان " بازسازی" برای عضویت در سنای آمریکا انتخاب شده بود.

اوباما در سنای ایالتی ایلینوی، برنامه " مشوق مالیات بر درآمد" را ارائه کرد که بر اساس این طرح در مدت سه سال ، نزدیک به صد میلیون دلار به خانواده های ایالت ایلینوی تخفیف مالیاتی داده شد.

از دیگر برنامه های مورد حمایت اوباما طرح گسترش آموزش های پیش از دبستان بود.طی جریانی پس از آنکه تعدادی از زندانیان محکوم به مرگ، بیگناه شناخته شدند سناتور باراک اوباما با همکاری با مسوولان اجرای قانون ترتیباتی را فراهم آوردند که در همه موارد مربوط به پرونده های اعدام، تمامی مراحل اعترافات و بازجویی ها باید به صورت ویدیویی ضبط شود.

در سنای آمریکا ، باراک اوباما (همراه با تام کوبرن، سناتورجمهوری خواه از ایالت اوکلاهاما) لایحه ای مربوط به بازسازی اعتماد مجدد مردم به دولت را ارائه کردند، بر اساس این لایحه هر آمریکایی میتواند در اینترنت چگونگی و محل هزینه دلارهای مالیاتی را ببیند.

دیدگاه های اوباما

باراک اوباما خطر تهدید تروریستی توسط سلاح های کشتار جمعی را جدی تلقی می کند، او همراه با دیک لوگار سناتور جمهوری خواه به روسیه سفر کرد تا دوره جدیدی از تلاش برای منع گسترش سلاح های کشتار جمعی را آغاز کنند و راهی برای ایمن کردن جهان در برابر خطر سلاح های مرگبار بیابند.

باراک اوباما همچنین اعتیاد آمریکا را به نفت خطری می داند که اقتصاد و امنیت آمریکا را تهدید می کند و در تلاش است تا با متحد کردن کمپانی های اتوموبیل سازی، اتحادیه ها، کشاورزان، سیاستمداران و احزاب کشور استفاده از سوختهای جایگزین و تغییر استانداردهای سوخت اتوموبیل ها را ترویج کنند.

انتخابات ۲۰۰۸

باراک اوباما در رقابت های درون حزبی، سایر افرادی را که از حزب دموکرات برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ مطرح بودند کنار زد و به عنوان نامزد دموکراتها انتخاب شد. مهمترین رقیب اوباما، خانم هیلاری کلینتون، سناتور نیویورک و همسر بیل کلینتون رییس جمهوری پیشین بود.

بعد از کنوانسیون حزب دموکرات، باراک اوباما همراه با سناتور جو بایدن به عنوان یار انتخاباتی اش، مبارزات انتخاباتی را با شدت هر چه تمامتر آغاز کرد.

روز چهارم نوامبر سال ۲۰۰۸ با اختلاف قابل توجهی در آرای الکتورال جان مک کین رقیب جمهوری خواهش را شکست داد و روز بیستم ژانویه سال ۲۰۰۹ به عنوان چهل و چهارمین رییس جمهور آمریکا سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.

سال ۲۰۱۱، اوباما اجازه عملیاتی مخفی در خاک پاکستان را صادر کرد. حاصل عملیات تیم ویژه تفنگداران امریکایی کشتن اسامه بن لادن رهبر القاعده بود.

دستاورد مهم دولت اوباما در زمینه سیاست داخلی تا کنون لایحه جامع بیمه خدمات درمانی است که ماه مارس سال ۲۰۱۰ با امضای اوباما تبدیل به قانون شد.

او سال ۲۰۱۲ در رقابتی نزدیک با میت رامنی از حزب جمهوری خواه برای بار دوم به ریاست جمهوری انتخاب شد.

بانوی اول و خانواده اوباما

میشل اوباما، همسر اوباما و بانوی نخست فارغ التحصیل دانشگاه های پرینستون و هاروارد، وکیل و فعال اجتماعی است. میشل سال ۱۹۹۲ با باراک اوباما ازدواج کرد که حاصل آن دو دختر به نامهای ساشا و مالیا است.
XS
SM
MD
LG