لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

«موسوی و کروبی صلاحيت حضور در انتخابات را ندارند»


موسوی (چپ) و کروبی
موسوی (چپ) و کروبی
غلامحسين محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی، ميرحسين موسوی و مهدی کروبی را متهم کرده که به گفته وی، «خلاف بزرگی را مرتکب شدند و صلاحيت حضور در انتخابات آينده را ندارند.»

اين مقام قضايی ايران روز پنجشنبه، ۲۸ دی ماه، در گفت و گو با خبرنگاران گفته که موسوی و کروبی، رهبران مخالفان دولت، «نسبت به نظام و ملت ظلم کرده و مرتکب خلاف شدند» و به گفته او «چنانچه از کرده خود توبه نکنند و جبران مافات نکنند قطعا صلاحيت حضور در انتخابات و کانديداتوری رياست جمهوری ندارند.»

سخنگوی قوه قضاييه ايران در عين حال صلاحيت کانديداها را بی ارتباط با «مجرم يا غير مجرم بودن» آنها دانسته و گفته است: «قرار نيست کسی که تاييد صلاحيت می شود الزاما محکوميت قضايی نداشته باشد.»

به گزارش خبرگزاری فارس وی افزوده است: «هرکس را که مراجع ذيصلاح تشخيص دهند که صلاحيت حضور در انتخابات آينده را دارند مورد تاييد قرار می گيرند و الزامی به پرونده قضايی داشتن يا نداشتن ندارد.»

روز نهم دی ماه نيز عباسعلی کدخدايی، سخنگوی شورای نگهبان، به طور تلويحی گفته بود که «رد صلاحيت موسوی و کروبی در انتخابات آينده نيازمند رای قضايی نيست.»

اظهارات محسنی اژه ای در حالی بيان می شود که موسوی و کروبی دو سال است که بدون حکم قضایی در حصر خانگی به سر می‌برند و به جز ديدارهای محدودی که با بستگان نزديک خود داشته اند، به دنيای خارج و رسانه ها دسترسی ندارند. تاکنون هيچ خبری مبنی بر تمايل این دو رهبر مخالفان دولت برای حضور در انتخابات رياست جمهوری يازدهم منتشر نشده است.

موسوی و کروبی پس از اعلام نتیجه انتخابات ۸۸ گفته بودند که «تقلب های گسترده ای» در رای گیری صورت گرفته و محمود احمدی نژاد با «سازماندهی آراء» توانسته است که مقام رياست جمهوری را به دست آورد.

نتيجه اين انتخابات اعتراض های گسترده ای را به دنبال داشت که سرکوب آن دهها کشته و صدها زخمی برجای گذاشت و هزاران نفر نيز بازداشت شدند.

جريان های دست راستی در ايران که به اصولگرايان معروف شده اند از اين اعتراض ها به عنوان «فتنه» ياد کرده و ميرحسين موسوی و مهدی کروبی را «سران فتنه» می دانند. با اين حال به نظر می رسد که در هفته‌های اخير شکافی ميان آنها درباره اطلاق اين لفظ به موسوی و کروبی بوجود آمده است.

حبيب الله عسگراولادی از اعضای ارشد جمعيت موتلفه اسلامی روز ۲۵ دی ماه گفت که «با برادرانم موسوی و کروبی سال‌ها کار کرده‌ام و آنها مجرم نيستند.»

اواخر آذرماه امسال، مصطفی پورمحمدی، رييس سازمان بازرسی کل کشور در جمع روحانيون کرمان گفت که رهبر جمهوری اسلامی «بازگشت سردمداران و تريبون‌داران حوادث سال ۱۳۸۸ را بدون "توبه" به مجموعه نظام ممنوع کرده اند.»

اين در حالی است که علی اکبر ولايتی، مشاور بين الملل آيت الله خامنه ای، در ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ به خبرگزاری مهر گفته بود که «موسوی و کروبی حتی اگر توبه کنند باز بايد محاکمه شوند.»

به رغم گذشت دو سال از حصر خانگی موسوی و کروبی، قوه قضاييه ايران حاضر نشده است تا دادگاهی برای رسيدگی به اتهام های رسانه ها، مقام های جمهوری اسلامی و شخصيت های اصولگرا عليه اين دو نفر تشکيل دهد.

انتخابات رياست جمهوری ايران قرار است روز ۲۴ خردادماه سال آينده برگزار شود و به نظر می‌رسد که در غياب اصلاح طلبان، رقابت اصلی ميان هواداران آيت الله علی خامنه ای و محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، باشد. (رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG