لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

تظاهرات چینی ها برای آزادی بیان در محیط آنلاین


تظاهرکنندگان خواستار آزادی بیان ،روز سه شنبه در جنوب چین با حامیان حزب کمونیست درگیر شدند. درگیری پس از آن رخ داد که یک اعتراض محلی به سانسور دولتی تبدیل به ی تظاهرات آنلاین در سطح ملی شد.

صدها تظاهرکننده روز سه شنبه برای دومین روز متوالی در مقابل نشریه «هفته نامه جنوبی» در شهر گوانگژو جمع شدند. شماری از روزنامه نگاران این نشریه در اعتراض به دخالت های دولتی اعتصاب کرده اند.

درگیری زمانی آغاز شد که فعالان پلاکارد به دست که برای آزادی بیان در رسانه ها شعار می دادند، مورد هجوم گروهی از وفاداران به حزب کمونیست قرار گرفتند. این افراد پرچم چین و پوستر مائو را حمل می کردند.

تظاهرکنندگان خواستار استعفای مسئولان استانی هستند که هفته گذشته از انتشار مطلبی که آزادی های بیشتر قانونی را ترغیب می کرد ممانعت کرده بودند. به جای این سرمقاله، مطلبی دیگر چاپ شد که از دستاوردهای حزب حاکم کمونیست تمجید می کرد.

حالا کمیته سردبیران این نشریه با مقام های بالاتر که تعدادی از آنها همان سانسورکنندگان مطلب بودند در حال مذاکره اند. دست اندرکاران هفته نامه می خواهند آغاز به کار نشریه را با انتشار مقاله حذف شده از سر بگیرند اما اداره تبلیغات گوانگژو می خواهد که هفته نامه هر چه زود تر و بدون هیچ توضیحی کارش
را شروع کند.

تظاهرات اخیر علیه سانسور دولتی، که در چند سال گذشته بی نظیر است، آزمایشی کلیدی برای رهبر آینده چین است که خواستار شفافیت بیشتر دولت شده است.
XS
SM
MD
LG