لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۶

مراسم سوگند رؤسای جمهوری آمریکا- بخش دوم


تاریخ سیاسی آمریکا که مراسم ادای سوگند رئیس جمهوری در آن بخش عمده‌ای را به خود اختصاص داده است، با حضور فرانکلین روزولت در کاخ سفید چهره دیگری به خود گرفت. وی نخستین رئیس جمهوری بود که مراسم سوگند خود را در روز ۲۰ ژانویه برگزار کرد.

پیش از آن روسای جمهوری آمریکا در روز چهارم ماه مارس که نزدیک به عید نوروز ایرانیان بود، این کار را انجام می‌‌دادند، اما پس از آن که الحاقیه ای به قانون اساسی‌ آمریکا افزوده شد، این امر به روز ۲۰ ژانویه منتقل شد.

فرانکلین روزولت در دومین مراسم سوگند خود گفت " در حالی‌ که دوباره برای ادای سوگند در مقام رئیس جمهوری آمریکا در این جا ایستاده ام، تمام توانایی خود را برای هدایت مردم آمریکا بسوی جلو و در همان مسیری که آنها به همین منظور ( من را) انتخاب کرده اند؛ بکار خواهم برد".

روزولت در نخستین مراسم ادای سوگند خود در چهارم مارس ۱۹۳۳ که در واشنگتن برگزار شد، هنگام سخنرانی به بحران اقتصادی آن روزها اعلام جنگ کرد. روزولت در آن زمان که در واقع نیمه قرن بیستم بود، در مرکز آن چه در جهان آن روزگار می‌‌گذشت، قرار داشت. وی تنها رئیس جمهوری‌ای بود که بیش از ۲ بار در تاریخ آمریکا به این سمت انتخاب شد.

قرار داد معروف یالتا که توانست روزولت، چرچیل و استالین را در چارچوب دومین نشست زمان جنگ جهانی دوم کنار هم در تهران دور یک میز بنشاند، در سومین دوره ریاست جمهوری روزولت برگزار شد.

شاید پس از آن بتوان در بین سایر مراسم ادای سوگند رؤسای جمهوری آمریکا تا برگزاری نخستین مراسم سوگند باراک اوباما، مراسم سوگند جان اف کندی فقید را بهترین و پر جذبه‌ ترین به حساب آورد.

کندی که شخصاً از جاذبهٔ خاصی بر خور دار بود توانست همه را صرفنظر از عقیده سیاسی‌شان در مراسم سوگند خود گرد هم آورد، مراسمی که به دور دوم کشانده نشد.
XS
SM
MD
LG