لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ ایران ۱۸:۴۱

ایران پیشنهادهای هسته ای خود را به مسکو ارایه کرده است


جلیلی روز پنجشنبه در دهلی نو در هند گفت ایران پیشنهادهای خود برای ادامه مذاکرات را به مقام های مسکو ارائه کرده است.
سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران می گوید امیدوار است مذاکرات اتمی تهران با قدرت های جهانی به سرعت آغاز شود.

آقای جلیلی که روز پنجشنبه در دهلی نو در هند سخن می گفت، افزود ایران پیشنهادهای خود برای ادامه مذاکرات را به مقام های مسکو ارائه کرده است.

پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان، موسوم به گروه پنج بعلاوه یک، آخرین بار خرداد ماه در مسکو با سعید جلیلی ملاقات کردند.

این مذاکرات بدون رسیدن به نتیجه ای اصولی پایان یافت. پنج بعلاوه یک خواستار توقف غنی سازی اورانیم بیست درصدی در خاک ایران، شفافیت بیشتر و همکاری های نزدیک تر ایران با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی است. این درحالی است که مقام های تهران تاکید می کنند فعالیت های اتمی ایران به هیچ وجه غیرقانونی نیست.

سعید جلیلی تاکید کرده است ایران بر تعهداتش در چهارچوب مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبند است ولی به همان میزان بر حقوق اتمی خود در این چهارچوب نیز تاکید می کند. مذاکره کننده ارشد اتمی ایران افزود آمریکا نمی تواند تعهداتی بیشتر و که جنبه حقوقی ندارند را بر ایران تحمیل کند.

مقام های واشنگتن از سویی بر افزایش فشارها بر ایران و از سوی دیگر بر ادامه مذاکرات با مقام های تهران تاکید می کنند. رئیس جمهوری آمریکا اما گفته است مذاکرات اتمی با ایران باید سازنده باشد و زمان برای حل و فصل دیپلماتیک بحران هسته ایران به سرعت سپری می شود.

مقام های ایرانی ضمن تاکید بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای کشور خواستار ادامه مذاکرات هستند. به گزارش خبرگزاری فارس حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است تهران خواستار ادامه مذاکرات پنج به علاوه یک است زیرا ایران می تواند با سند، صلح آمیز بودن برنامه اتمی اش را به اثبات رساند.

طی هفته های اخیر مقام های پنج بعلاوه یک هم از آغاز مجدد مذاکرات اتمی با ایران سخن گفته اند. گفته می شود قدرت های جهانی هنوز در خصوص زمان و مکان گفتگوها تصمیم نگرفته اند. سعید جلیلی در دهلی نو گفت ایران پیشنهادهای خود را به روسیه ارائه داده است و مقام های مسکو نیز آمادگی خود را برای مذاکرات اعلام کرده اند. مذاکره کننده ارشد اتمی ایران ابراز امیدواری کرد گفتگوهای اتمی تهران با قدرت های جهانی به سرعت آغاز شود.

مشاهده نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG