لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۴

کاخ سفید در نخستین روز سال جدید میلادی


کاخ سفید برای نخستین روز سال نوی میلادی برنامه ویژه ای را اعلام نکرده است، اما این به معنای تعطیل شدن کارها از جمله تعطیل شدن مرکز خبر یا بخش ویژه خبرنگاران در کاخ سفید نیست. در آنجا دوربین ها آماده اند که اگر رئیس جمهوری بخواهد بدون برنامه از پیش آماده شده سخنرانی کند، آن را پوشش دهند و خبرنگاران مقیم کاخ سفید نیز در پشت میزهای خبری خود آماده رساندن آخرین خبرها از یکی از مهم ترین مراکز خبری جهان هستند.

ساعاتی پس از نیمروز دو شنبه که آخرین روز سال ۲۰۱۲ میلادی بود، پرزیدنت اوباما که تعطیلات کریسمس خود را با خانواده اش به مناسبت حل نشدن مشکل پرتگاه مالی کشور نیمه کاره گذاشته و به کاخ سفید بازگشته بود، طی سخنانی کوتاه در جمع گروهی از افراد خانواده های متوسط آمریکائی در کاخ سفید به گذراندن شب سال نو اشاره کرد و گفت بنظر می رسد که من شب سال نو را اینجا در واشنگتن خواهم گذراند.

و اما در نخستین روز سال کسانی که از سراسر آمریکا برای بازدید از دیدنی های واشنگتن به پایتخت آمده اند، در خیابان های اطراف کاخ سفید گردش می کنند و عکس یادگاری می گیرند.

از سوی دیگر با توجه به برگزاری مراسم سوگند باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که حدود سه هفته دیگر برگزار خواهد شد، کارگران در خیابان پنسیلوانیا و در برابر در ورودی اصلی کاخ سفید سرگرم آماده کردن بنای دو جایگاه بزرگ در دو سوی خیابان هستند.

مراسم اصلی ادای سوگند پرزیدنت اوباما که باید بنا بر قانون اساسی آمریکا روز بیستم ژانویه برگزار شود؛ به مناسبت مصادف شدن با روز یکشنبه بطور خصوصی در کاخ سفید صورت خواهد گرفت و مراسم عمومی روز بعد یعنی روز دو شنبه که ۲۱ ژانویه است، در فضای باز خارج از ساختمان کنگره آمریکا برگزار خواهد شد. روزی که هم زمان با یکی از بزرگترین تعطیلات فدرال در آمریکاست. روز تولد مارتین لوتر کینگ رهبرفقید جنبش مدنی آمریکا.

پس از برگزاری مراسم سوگند و در ادامه راه پیمائی رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا از ساختمان کنگره تا مقابل کاخ سفید، دو جایگاهی که در خارج از نرده های کاخ سفید ساخته می شود؛ میزبان رسمی آنان، مقامات ارشد دولت و همچنین شهروندانی است که برای شرکت در مراسم ادای سوگند و دیدن جشن و سرور و آتش بازی به پایتخت آمده اند. تداوم مراسمی که در چارچوب عمکرد دموکراسی مدرن آمریکا شکل گرفته است. دموکراسی ای که در دوران صلح و در دوران جنگ همچنان به حضور فعال خود ادامه می دهد.
XS
SM
MD
LG