لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۹

چالش های بین المللی پیش روی جان کری


سناتور کری ترکیه و اسراییل را به بهبود مناسبات ترغیب می کند.
سناتور کری ترکیه و اسراییل را به بهبود مناسبات ترغیب می کند.
سناتور جان كرى، سناتور دموکرات از ایالت ماساچوست، نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۴ میلادی و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا که از سوی باراک اوباما برای سمت وزیر امور خارجه جدید کشور معرفی شده است، كار خود را پس از تاييد سنا در ماه ژانويه آينده آغاز خواهد كرد.

مهم ترين و فورى ترين چالش روياروى وزير امور خارجه آمريكا را بايد چگونگی رویاروئی با شرائط پیچیده سوريه به شمار آورد.

جان كرى كه بارها در راس هيئت هاى مختلف به سوريه رفته و با بشار اسد ملاقات كرده است، اكنون با توجه به جنگ و همچنين خشونت هاى موجود در سوريه بايد ببيند كه چگونه مى تواند به اين خون ريزى هاى غير انسانى در آن كشور پايان داد. هر چند كه اين رئيس جمهورى آمريكاست كه سياست خارجى دولت خود را مشخص مى كند و باراك اوباما در دور اول رياست جمهورى خود اين امر را كاملا انجام داده است.

با این همه، آسوشیتدپرس در اره جان کری می‌‌گوید آن "دیدگاه مستقلی" را که همیشه وی داشته است، ممکن است وقتی‌ که در مقام دیپلمات ارشد دولت اوباما کار خود را شروع کند نیز بتوان مشاهده کرد.

مسئله مهم ديگرى كه هر چند مسئله جديدى نيست، اما نگرانى هاى آمريكا و جامعه بين المللى به آن اولويت بخشيده است، جاه طلبى هاى جمهورى اسلامى ايران براى دستيابى به بمب اتمى است.

نشریه " سیاست خارجی" روز جمعه گذشته نوشت یکی از نخستین پرونده هائی که جان کری پس از شروع کار خود در مقام وزیر امور خارجه آمریکا روی میز خواهد داشت، پرونده برنامه اتمی ایران خواهد بود.

جان كرى در مقام رئيس كميته روابط خارجى آمريكا چندى پيش به دولت عراق هشدار داد كه متوجه هواپيماهايى كه از ايران عازم سوريه اند و تسليحاتى را به آن كشور ميبرند، باشد.

جان كرى همچنين با تنش بين آمريكا و روسيه روبروست. تنشى كه با دستور جديد آن كشور براى منع پذيرش كودكان روسيه به فرزند خواندگى از سوى شهروندان آمريكا بيشتر شده است.

علاوه بر آن، افزايش تنش ها بين چين و همسايگان آن كشور و سياست هاى جديد پرزيدنت اوباما براى گسترش حضور نظامی امريكا در اقيانوس اطلس و كشورهاى حوزه آن، مسئله آسياى جنوب شرقى را مشكل تر كرده و بی شک یکی از مسائل مورد توجه وزیر امور خارجه جدید آمریکا خواهد بود.

طرفداران اقدامات جدی تر در مبارزه با تغییرات آب و هوایی، از مقامات ارشد اتحادیه اروپا گرفته تا کنگره آمریکا، امیدوارند جان کری پس از احراز مقام وزارت امور خارجه آمریکا، این مسئله را یکی‌ از سر فصل‌های کار خود در آینده‌ قرار دهد. مسئله‌ای که جان کری خود برای دهه‌ها است در آن جهت فعالیت می‌‌کند.

طرفداران گرمایش زمین آن را یکی‌ از چالش‌های بزرگ در جهان می‌‌بینند و به همین جهت در این باره روی آن حساب می‌‌کنند، هر چند که قانونگذاران آمریکایی خود در مورد گرمایش زمین نظرات بسیار متفاوتی دارند.

علاوه ٔبر این، از چالش‌های پیش روی جان کری باید به روابط پر تنش بین آمریکا و پاکستان و همچنین آمریکا و افغانستان اشاره کرد.

در چارچوب روابط با پاکستان، پس از آن که در ماه مه‌ سال گذشته میلادی آمریکا برای کشتن اوسامه بنّ لادن رهبر القاعده و طراح حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر به خاک آمریکا، وارد خاک پاکستان شد و روابط ۲ کشور دچار تنش گردید، جان کری یکی‌ از مهره‌های اصلی‌ در سنا بود. وی در سمت آینده‌ خود نیز، رویارویی با افراط گرایان را در پاکستان در اعمال سیاست‌های رئیس جمهوری در پیش روی خواهد داشت.

جان کری در دوره ریاست کمیته روابط خارجی‌ سنا، بارها به افغانستان سفر کرده است، کشوری که هر چند آمریکا جنگ را در آن عملا تا پایان سال ۲۰۱۴ به پایان می‌‌رساند، اما با توجه به پیمان ۲ جانبه با افغامستان و همچنین نفوذ ایران در آن کشور ، یکی‌ از چالش‌های دیگر وزیر امور خارجه آینده‌ آمریکا خواهد بود.
XS
SM
MD
LG