لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۷

نتانیاهو: تمرکزم در دور بعدی نخست‌وزیری، بر ایران خواهد بود


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز شنبه، دوم دی‌ماه، گفت در صورتی که در انتخابات ماه آینده در سمت خود ابقا شود تمرکز اصلی خود را بر موضوع «تهدید» هسته‌ای ایران قرار خواهد داد.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، آقای نتانیاهو در مصاحبه با کانال دو تلویزیون اسرائیل گفت که «اگر اعتماد رای‌دهندگان شامل حال من شود هدف اصلی در دوره بعدی کار من جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک (تهدید) هسته‌ای خواهد بود.»

نخست‌وزیر اسرائیل برای توقف غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران «خط قرمزی» را تا اواسط سال ۲۰۱۳ قائل شده و تاکید کرده‌است که جهان نیز «باید برای ایران خط قرمز مشخص کند.»

بنیامین نتانیاهو روز ششم مهرماه طی سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل با در دست گرفتن طرحی از یک بمب توضیح داد که برنامه اتمی ایران «۷۰ درصد از مراحل لازم برای ساخت بمب» را طی کرده است و در ادامه با ماژیک قرمز، بر روی این تصویر خط قرمزی ترسیم کرد.

آقای نتانیاهو اما از آن تاریخ به این سو کمتر در رسانه‌ها به بحث در مورد برنامه هسته‌ای ایران پرداخته‌است.

بنیامین نتانیاهو اما در مصاحبه روز شنبه خود اظهار داشت که هم‌چنان «به طور روزانه» با موضوع برنامه هسته‌ای ایران مشغول است.

وی در این مصاحبه گفت: «روزی نیست که در مورد ایران با رهبران خارجی صحبت نکنم؛ تاکنون همین‌طور بوده و از این به بعد هم همین‌طور خواهد بود.»

انتخابات عمومی بعدی در اسرائیل در ۲۲ ژانویه برگزار می‌شود و نظرسنجی‌ها همواره نشان از پیشتاز بودن حزب راست‌گرای «لیکود» بنیامین نتانیاهو در میان احزاب این کشور دارد.

اسرائیل و قدرت‌های غربی با وجود تاکید ایران بر «صلح‌آمیز» بودن برنامه هسته‌ای خود، تداوم این برنامه را تهدیدی برای خود به‌شمار می‌آورند.

با وجود این، آمریکا همواره اعلام کرده که با تعیین خط قرمز برای توقف این برنامه موافق نیست و با این اقدام نتانیاهو مخالفت دارد.

شائول موفاز، رهبر حزب اپوزیسیون «کادیما»ی اسرائیل مهرماه گذشته با انتقاد از این موضع بنیامین نتانیاهو گفت که «مشکل اصلی در تعیین موعد بهار یا تابستان برای برنامه اتمی ایران نیست، بلکه معضل اصلی، کاهش حمایت جامعه جهانی از دیدگاه اسرائیل به رهبری نتانیاهو است.»

آقای موفاز افزود که «تعیین یک‌جانبه خط قرمز، بدون همراهی آمریکا، فضای مانور را بر اسرائیل می‌بندد و خطر هسته‌ای ایران را منحصر به تهدیدی برای یهودیان جلوه می‌دهد.»

در همین حال ایران نیز در واکنش به تعیین خط قرمز برای فعالیت هسته‌ای خود از سوی نخست وزیر اسرائیل، هشدار داده‌است که قابلیت دفاع از خود را دارد و حق خود می‌داند که با تمامی قوا، هرگونه حمله‌ای را تلافی کند.
XS
SM
MD
LG