لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

معاون رییس جمهوری مصر از مقام خود کناره گیری کرد


روز شنبه و در حالی که هفده استان مصر صحنه شرکت مردم این کشور در همه پرسی قانون اساسی بود، محمود مکی، معاون رییس جمهوری مصر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد از سمت خود استعفا داده است.

مکی گفت قصد داشته ماه گذشته از کار خود کناره گیری کند، اما با توجه به تنش ها در کشورش به کار خود ادامه داده تا به محمد مرسی، رییس جمهور برای مهار بحران کمک کند. مکی که ماه اوت گذشته به این سمت منصوب شده بود گفته است ماهیت حرفه ای او به عنوان یک قاضی با کار سیاسی تناسبی ندارد.

در همه پرسی قانون اساسی مصر بیست و پنج میلیون مصری واجد شرایط رای دادن بودند. دور اول همه پرسی شنبه گذشته برگزار شد.

از آنجا که بسیاری از قضات مصری در اعتراض به همه پرسی حاضر به نظارت بر رای گیری نشدند مقام های قاهره تصمیم گرفتند همه پرسی در دو مرحله برگزار شود. مرحله دوم این همه پرسی امروز شنبه برگزار شد.

محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر و هواداران اسلامگرای دولت می گویند در مرحله اول همه پرسی، اکثریت رای دهندگان به قانون اساسی جدید مصر رای آری داده اند.

گروه های مخالف دولت اما می گویند تخلفات گسترده در همه پرسی صورت گرفته است.

رای دهندگان مصری امیدوارند دور دوم همه پرسی قانون اساسی بهتر از دور اول برگزار شود.

بر اساس قانون اساسی جدید مصر، اسلام دین رسمی و شریعت منبع اصلی قانون مصر است. در صورت تصویب قانون اساسی در همه پرسی، این سند لازم الاجرا خواهد شد.

گروه های غیر اسلامگرا می گویند محمد مرسی و هواداران اسلامگرایش با همه پرسی و تصویب عجولانه قانون اساسی در تلاشند حکومتی اسلامی در مصر برقرار کنند.

گروه های مخالفان در مصر تاکید کرده اند حتی در صورت تصویب نهایی قانون اساسی در همه پرسی از اعتراض ها دست برنخواهند داشت.
XS
SM
MD
LG