لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۰

انتقاد وزیر دفاع ایران از نصب موشک‌های پاتریوت در ترکیه


به دنبال اعتراض چندین مقام‌ جمهوری اسلامی به استقرار سامانه‌های دفاع موشکی ناتو در مرز ترکیه و سوریه، وزیر دفاع ایران نیز این اقدام را به ضرر کشور ترکیه دانسته است. یک عضو مجلس نیز می‌گوید استقرار این موشک‌ها برای ترکیه ایجاد ناامنی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، احمد وحیدی، روز شنبه، دوم دی‌ماه، حضور نیروهای «بیگانه غربی» را موجب ایجاد مشکل و اختلاف بین کشورهای اسلامی دانست و گفت: «نصب موشک‌های پاتریوت در ترکیه هیچ نقشی در امنیت‌زایی ترکیه ندارد و این به ضرر کشور ترکیه است.»

وی افزود: «غرب همواره به دنبال نقطه نظرات و منافع خود بوده است و ما با حضور کشورهای غربی در تعاملات منطقه‌ای مخالفیم.»

به گزارش رادیو فردا، به دنبال درخواست دولت ترکیه، کشورهای عضو پیمان ناتو با استقرار سامانه موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه با سوریه موافقت کرده‌اند. ترکیه می‌گوید می‌خواهد در برابر حملات احتمالی از سوی سوریه به خاک خود آماده باشد.

ایران، از حامیان اصلی دولت بشار اسد، به شدت با این اقدام مخالف است و تاکنون بارها تأکید کرده است که استقرار موشک‌های پاتریوت به امنیت منطقه آسیب وارد خواهد کرد.

در همین زمینه روز شنبه علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز با اظهار این‌که ناتو موشک‌های پاتریوت را به ترکیه «تحمیل کرده است» گفت: «این موشک‌ها به امنیت ترکیه کمک نمی‌کند، زیرا همه همسایه‌های ترکیه از نصب این موشک‌ها ناراضی هستند.»

این در حالی است که ترکیه می‌گوید ایران بهتر است به جای اعتراض به پاتریوت‌ها از نفوذ سیاسی خود بر دولت بشار اسد در راستای توقف خشونت‌ها در سوریه استفاده کند.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، ۲۸ آذرماه تأکید کرد که ترکیه حق دارد برای دفاع از سرزمین خود هر کاری انجام دهد و ابزارهای پیشگیری را به کار ببندد و این کار را هر وقت لازم باشد انجام می‌دهد.

پاتریوت‌ها قبلا در جریان حمله آمریکا به عراق در سال ۱۹۹۱ در واکنش به اشغال کویت توسط صدام حسین و بار دوم در جریان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ که به سقوط حکومت صدام حسین در عراق منجر شد، در ترکیه مستقر شده بود، اما بعد از این حملات دوباره برچیده شد.

ترکیه با اشاره به وجود سلاح‌های شیمیایی در سوریه می‌گوید که نیاز مبرم به استقرار دوباره پاتریوت‌ها در مرز‌هایش را دارد.
XS
SM
MD
LG