لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۹

پیشرفت سریع فن آوری پهپاد چین


تحلیلگران سیاسی می گویند چین با استفاده از بودجه رو به افزایش دفاعی خود، در نظر دارد پیشرفتهای قابل ملاحظه ای در زمینه فن آوری پهپاد به دست آورد. چنین اقدامی از سوی چین تا حدی برای ایالات متحده آمریکا نگران کننده است زیرا بازار بین المللی این سلاح که در حال حاضر منحصرا در دست واشنگتن است می تواند به چالش کشیده شود.

در یکی از نمایشگاههای هوانوردی چین که اخیرا در شهر «ژوهای» چین برگزار شد، این کشور یک مجموعه هواپیماهای بدون سرنشین را برای نخستین بار به نمایش گذاشته بود. این نمایشگاه هر دو سال یکبار برگزار می شود. کارشناسان و ناظران امور نظامی چین در همین رابطه گزارش داده اند که پهپادهای چینی این بار بزرگتر و پیشرفته تر از انواع قبلی به بازار عرضه شده اند.

گرچه بسیاری از مدل هواپیماهای عرضه شده در نمایشگاه لزوما محصولات نظامی به حساب نمی آمدند، اما به نظر م یرسید که برخی دیگر از این محصولات همزادی بودند از پهپادهای آمریکایی که «شکارگر» یا «دروگر» نام دارند، پهپادهایی که هر دو در ماموریتهای تهاجمی علیه ستیزه جویان بکار رفته است.

از سوی دیگر هیچ دلیلی در دست نیست تا بتوان ادعا کرد چین می خواهد از پهپادهای خود برای همان دلیلی که واشنگتن از آن بهره برداری میکند، استفاده کند. همچنین کارشناسان براین باورند که تکنولوژی چین در رابطه با محصولات هوانوردی هنوز فاصله زیادی با محصولات آمریکایی دارد.

پیشرفتهای چین در زمینه پهپادها، زنگ خطر است

اما در گزارشی که از سوی هیات علمی و مشورتی وزارت دفاع آمریکا در تابستان امسال منتشر شد، آمده است پیشرفتهای فزاینده چین در زمینه پهپادها و افزایش بودجه برای تحقیقات بیشتر در همین زمینه میتواند برتری امریکا را در این بخش به خطر بیاندازد.

ریچارد بیتزینگر، تحلیلگر پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا «سیا» و پژوهشگر ارشد یک موسسه مطالعات بین المللی در سنگاپور بخشی از نگرانیهای گزارش هیئت علمی و مشورتی وزارت دفاع را چندان واقع بینانه ارزیابی نمی کند.

وی می گوید بدون تردید ما باید اوضاع را زیر نظر داشته باشیم، ولی چینی ها هرگز نمی توانند بودجه بیشتری از آمریکا برای تحقیقات در این زمینه اختصاص بدهند. وی افزود، آمریکا در حال حاضر هزاران پهپاد در اختیار دارد.

چین چگونه میتواند از پهپاد استفاده کند؟

ریچارد بیتزینگر، میگوید اینکه بخواهیم مشخصا بگوییم چینی ها و یا هر کشور دیگری چگونه میخواهند از پهپاد استفاده کنند دشوار است صرفا به این علت که طبیعت اقدامات و عملیات نظامی چین غالبا مخفی است.

آقای پیتزینگر خاطر نشان می کند برنامه پهپاد که کاربرد مشخص نظامی دارد غالبا در پوشش نقشهای بشردوستانه مثل امداد به هنگام فجایع طبیعی، مبارزه با دزدان دریایی و جنایتکاران معرفی می شود.

رسانه های دولتی چین در مورد ماموریتهای صلح آمیز در این زمینه می گویند، از پهپادها برای گشت زنی در مناطق ساحلی و دریایی استفاده می شود. مثال مشخص گزارش ماه سپتامبر «شین هوا» خبرگزاری رسمی چین است که اعلام کرد: سازمان دریایی و اقیانوسی چین درنظر دارد تا استفاده از پهپادها را برای تقویت تجسس و مراقبت از مناطق آبی و همچنین زیر نظر داشتن مناطق مورد مناقشه در دریای جنوب چین را افزایش دهد.

تا به حال ماموریت کشنده مشخص و معلومی توسط پهپادهای چینی بدست نیامده است. اما «لی یودونگ»، یکی از طراحان شرکت علوم و تکنولوژی فضانوردی چین که در نمایشگاه هوانوردی « ژوهای» شرکت کرده بود ضمن اشاره به یکی از پهپادها نمایشگاه گفت: این پهپاد تا به حال در ۲۰ ماموریت شرکت و تعداد ۱۵ موشک نیز شلیک کرده است.

امکان ماموریت های مرگبار در آینده؟

آقای بیتزینگر هشدار میدهد اگر پکن تصمیم به استفاده از پهپاد برای عملیات تهاجمی چون حمله به مظنونان عملیات تروریستی بگیرد، به احتمال زیاد، از تجربه نظامی امریکا استفاده خواهد کرد، تجربه ای که ثابت کرده ماموریت هواپیماهای بدون سرنشین ماموریتی با موفقیت و همراه با دقت زیاد بوده است.

وندل مینیک، رییس دفتر اخبار نظامی آسیا می گوید در حال حاضر هیچ دلیلی وجود ندارد تا ثابت کند که چین تمایل به استفاده از پهپاد برای ماموریتهای مرگبار دارد، اما اگر در آینده دست به این اقدام بزند برای توجبه خود به نمونه آمریکا اشاره خواهد کرد.

خطر صدور پهپادهای چینی

یکی دیگر از نگرانیهای آمریکا اینست که چین بطور فزآینده ای فن آوری نسبتا ارزان پهپاد خود را به کشورهای جهان صادر کند. این نگرانی هنگامی بیشتر شد که گلوبال تایمز در ماه نوامبر گزارش داد در نمایشگاه هوانوردی «ژوهای» سال جاری چند فروش خارجی نهایی شده است.

آقای مینیک میگوید بسیاری از پهپادهای چینی که فقط برای صادرات ساخته شده اند، برای کشورهایی که که نمی توانند نوع امریکایی این سلاح را تهیه کنند میتواند بسیار جالب و جاذبه دار باشد
XS
SM
MD
LG