لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

ایران می گوید غنی سازی ۲۰ درصدی را تعلیق نمی کند


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید تهران «غنی سازی ۲۰ درصد را به خاطر خواست دیگران تعلیق نمی کند.»

خبرگزاری ایسنا به نقل از فریدون عباسی دوانی گفت جمهوری اسلامی غنی سازی ۲۰ درصد را «به اندازه نیازش و تا هر زمانی که به آن احتیاج داشته باشد تولید خواهد کرد.»

او روز سه شنبه گفت این موضوعی نیست که غربی ها موافق یا مخالفش باشند و درقبال آن موضعگیری کنند، بلکه این حق مردم ایران است.

اسرائیل تهدید کرده که اگر مسئله هسته ای ایران از طریق دیپلماتیک و اعمال تحریم پیشرفت نکند، به تاسیسات زیربنایی ایران حمله می کند.

دیپلمات های غربی می گویند ایران در حال حاضر سوخت کافی برای راکتور تحقیقاتی تهران را در اختیار دارد. آقای عباسی پیشتر گفته بود که ایران قصد دارد یک راکتور تحقیقاتی دیگر را احداث کند.

اتحادیه اروپا در واکنش به سخنان آقای عباسی گفت ایران باید نگرانی ها و پرسش های فزاینده جامعه بین الملل درباره هدف نهایی از غنی سازی اورانیوم را توضیح دهد تا بن بست موجود حل شود.

کاترین اشتون گفت: «ایران باید فورا به نگرانی های کلیدی درباره غنی سازی ۲۰ درصدی پاسخ دهد و با برداشتن گام های اساسی در اعتمادسازی جای بیشتری برای دیپلماسی و مذاکره فراهم آورد.»

کشورهای موسوم به ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و المان از ایران خواسته اند تا تاسیسات زیرزمینی فردو را ببندد.

همزمان، رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه شنبه در نشستی خبری گفت: «بحث مذاکرات ایران و ۱+۵ قرار نیست فقط شامل موضوع هسته‌یی باشد و موضوعات مختلفی در منطقه و سطح بین‌المللی وجود دارد که نیاز به هم‌فکری، رایزنی و یافتن بهترین راه‌حل برای مشکلات است.» او همچنین گفت: «اگر حقوق ما را به رسمیت بشناسند اقداماتی که به رفع نگرانی‌ها آژانس منجر می‌شود را دنبال خواهیم کرد.»
XS
SM
MD
LG