لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

کاهش موارد اعدام در آمریکا


یک گروه حقوق بشر که مسأله مجازات اعدام در آمریکا را دنبال می کند می گوید در سال جاری میلادی فقط ۹ ایالت آمریکا حکم اعدام شماری از محکومان را به اجرا گذاشته اند. این کمترین رقم در دو دهه گذشته بوده است.

مرکز اطلاعات حکم اعدام واقع در واشنگتن که احکام اعدام در آمریکا را دیده بانی می کند روز سه شنبه گزارش سالیانه خود را منتشر کرد.این مرکز می گوید سه چهارم اعدامهای سال ۲۰۱۲ میلادی تنها در ۴ ایالت شامل: تگزاس با پانزده اعدامی، آریزونا با شش اعدامی/و اوکلاهما و میسی سی پی اجرا شده است.

براساس گزارش سالیانه مرکز اطلاعات حکم اعدام در آمریکا، در سال ۲۰۱۲ مجموعا ۴۳ محکوم اعدام شدند. سال ۲۰۱۱ نیز همین تعداد اعدام شده بودند. از سال ۱۹۷۶ و از سرگرفته شدن اجرای حکم اعدام در آمریکا ، مجازات مرگ به یکی از مهمترین موضوعهای بحث انگیز در آمریکا تبدیل شده است. مرکز اطلاعات حکم اعدام در آمریکا می گوید بیش از نیمی از ۵۰ ایالت آمریکا مجازات اعدام را لغو کرده اند و بیش از ۵ سال است که هیچ حکم اعدامی را به اجرا نگذاشته اند.

اما گزارش بهار امسال سازمان عفو بین الملل می گوید آمریکا هنوز در شمار ۵ کشوری ست که بیشترین مجازات اعدام را در سال ۲۰۱۱ داشته است. براساس گزارش عفو بین الملل کشورهای چین، ایران، عربستان سعودی، عراق و آمریکا بیشترین رقم اجرای احکام اعدام را در جهان داشته اند.
XS
SM
MD
LG