لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

مخالفان در مصر خواستار برپایی دوباره اعتراضات شدند


ائتلاف اصلی مخالفان در مصر خواستار برپایی اعتراضات جدید علیه پیش نویس قانون اساسی مصر شد. قرار است دور دوم رای گیری در خصوص قانون اساسی مصر، روز شنبه برگزار شود.

جبهه نجات ملی، از مصری ها خواست روز سه شنبه علیه یک منشور پیشنهادی، که به گفته مخالفان باعث کاهش آزادی های مدنی می شود، تظاهرات کنند. به گفته مخالفان این منشور نقش قوانین اسلامی را افزایش می دهد و حقوق زنان را مطرح نکرده است.

از سوی دیگر، یک شورای عمدتا اسلامگرا، که این سند را تدوین کرده است، و حامیان آن می گویند تصویب این منشور گام مهمی در گذار مصر به دموکراسی است.

محمد مرسی، رییس جمهوری مصر هفته گذشته پس از برگزاری دور اول همه پرسی قانون اساسی مصر در هفته گذشته اعلام پیروزی کرد. مخالفان او می گویند آن رای گیری با تخلفات گسترده خدشه دار شده است.

گروهی از قضات ارشد مصری روز دوشنبه گفتند آنها بر دور دوم همه پرسی قانون اساسی نظارت نمی کنند.

شورای عالی قضات مصر و شمار دیگری از اعضای دستگاه قضایی این کشور، دور اول همه پرسی قانون اساسی را تحریم کردند.


دور اول همه پرسی قانون اساسی مصر در ۱۰ منطقه از ۲۷ منطقه این کشور شامل دو شهر اصلی قاهره و اسکندریه برگزار شد. دور دوم همه پرسی در باقی استان ها برگزار می شود که بیشتر آنها را مناطق روستایی و مذهبی تشکیل می دهند.

گروه اسلامگرای اخوان المسلمین، حامی محمد مرسی، اعلام کرد در دور اول همه پرسی، ۵۶ درصد رای دهندگان قانون اساسی را تایید کردند.
XS
SM
MD
LG