لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

پلیس: قاتل جوان به زور وارد مدرسه شد


کنفرانس مطبوعاتی مقام ارشد پلیس در کانتیکت
کنفرانس مطبوعاتی مقام ارشد پلیس در کانتیکت
پلیس می گوید عامل کشتار روز جمعه در یک مدرسه ابتدایی درشمال شرقی آمریکا، به زور وارد ساختمان مدرسه شد.

پال ونس، مقام ارشد پلیس روز شنبه به خبرنگاران گفت به آدام لانزا داوطلبانه اجازه داده نشد وارد مدرسه ابتدایی سندی هوک در ایالت کانتیکت شود. او توضیح نداد که لانزا چگونه وارد شد و گفت تحقیقات در این مورد ادامه دارد. اما برخی گزارش ها حاکی از آن است که لانزا از در عقب ساختمان و پس از شکستن شیشه ها وارد مدرسه شده است.

این مقام پلیس گفت وضع یک نفر که از تیراندازی جان بدر برده خوب است و این موضوع در تحقیقات کارساز خواهد بود.

صبح جمعه فردی که پلیس او را آدام لانزا و ۲۰ ساله معرفی کرده ، مسلح به سه اسلحه وارد مدرسه‌ ابتدایی شهر نیوتاون، در ایالت کانتیکت، شد و شروع به تیراندازی کرد.

در اثر این تیراندازی ۲۷ تن، از جمله۲۰ کودک کشته شده‌اند. آدام لانزا که خود نیز جان باخته است، پیش از آن‌که وارد این مدرسه ابتدایی شود، مادر خود را در خانه کشته بود. مقامات پلیس و قضایی آمریکا هنوز نتوانسته اند به انگیزه عامل کشتار روز جمعه در مدرسه ای در کانتیکت پی ببرند. پلیس در ایالت نیوجرسی شامگاه جمعه برادر ضارب را برای بازجوئی بازداشت کرد. مقامات می گویند او در تحقیقات با پلیس همکاری کرده است.

به دنبال تیراندازی در این دبستان ،‌ رئیس جمهور آمریکا روز شنبه بار دیگر خواستار اقدامی «هدفمند» برای جلوگیری از وقوع «فجایعی» از این دست شد، اما اشاره مستقیمی به وضع قوانین کنترل اسلحه نکرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، باراک اوباما، روز شنبه، ۲۵ آذرماه در سخنرانی هفتگی رادیویی خود خواستار آن شد که فارغ از «سیاست‌ها»، «اقدامی هدفمند برای پیشگیری از وقوع فجایع بیشتری از این دست» صورت بگیرد. وی با این حال در مورد چند و چون این اقدامات توضیحی ارائه نکرد.

آقای اوباما، روز جمعه، ۲۴ آذرماه، پس از وقوع حادثه تیراندازی نیز همین اظهارات را بیان کرده بود.

وی که همواره بر یافتن راهی برای مقابله با خشونت‌های مسلحانه در آمریکا تأکید کرده است، تاکنون نه اشاره‌ای به تنظیم قوانینی به منظور کنترل اسلحه در آمریکا کرده و نه پیشنهاد آن را به کنگره آمریکا داده است.

به دنبال این حادثه باراک‌ اوباما که در کاخ سفید صبحت می‌کرد، گفت: « در اینجا به عنوان یک پدر و نه به عنوان رئيس جمهور، صحبت می کنم... اکثر کسانی که در رويداد امروز کشته شده اند، کودک بودند. کودکان زيبايی که پنج تا ۱۰ ساله بودند، که تمام زندگی؛ جشن تولد، جشن فارغ التحصيلی و ازدواج را پيش روی خود داشتند.»

وی خواستار اقدامی «هدفمند» برای مقابله با این گونه فجایع شد.

به دنبال این اظهارات شهردار نیویورک، که از حامیان وضع قانونی کنترل اسلحه است، روز جمعه خواستار شدت عمل بیشتر باراک اوباما در این زمینه شد و در بیانیه‌ای گفت: «فراخواندن به پیگیری اقدامی هدفمند، کافی نیست. این سخنان را قبلا هم شنیده‌ایم. آن‌چه که ندیده‌ایم، رهبری است. در این زمینه نه رهبری‌‌ای از جانب کاخ سفید و نه از جانب کنگره دیده‌ایم. دیگر بس است.»

در عین حال به گزارش شبکه خبری آمریکایی «ام اس ان بی سی»، شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان نیز در همین روز خواستار کنترل شدیدتر خرید و فروش اسلحه شده‌اند.

طبق متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده که سال ۱۷۹۱ تصویب شده است، «حق مردم برای حمل و نگهداری اسلحه» باید محترم شمرده شود.

باراک اوباما در جریان مناظره‌های انتخاباتی اخیر خود با تأکید بر محترم شمردن این قانون، گفت مصمم است تا طبق قوانین موجود، از قرار گرفتن اسلحه در دسترس «بیماران روانی» جلوگیری به عمل آورد و تمهیداتی برای بررسی پیشینه افراد پیش از فروش اسلحه انجام دهد.
XS
SM
MD
LG