لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۰

کره شمالی از پرتاب ماهواره به فضا خبر داد


سیستم دفاع موشکی در ژاپن.
سیستم دفاع موشکی در ژاپن.
کره شمالی با نادیده گرفتن هشدار های شورای امنیت سازمان ملل متحد و آمریکا، یک راکت دور برد را به فضا پرتاب کرد. کره شمالی پس از پرتاب موشک اعلام کرد با موفقیت، یک ماهواره را در مدار زمین قرار داده است.

مسوولان دفاعی کره جنوبی می گویند این راکت از سواحل غربی در ساعت ۹:۵۰ بامداد روز چهارشنبه به وقت محلی پرتاب شد.

در یک گزارش ویژه تلویزیونی، یک مجری زن تلویزیون کره شمالی در پیونگ یانگ گفت ماهواره کوانگمیونگسانگ-۳ توسط راکت یونها-۳ در مدار زمین قرار گرفت. او گفت این دومین پرتاب موفق ماهواره برای کره شمالی است.

کارشناسان می گویند هنوز برای اعلام موفقیت آمیز بودن پرتاب ماهواره، زود است. آنان می گویند ادعای قبلی کره شمالی در مورد پرتاب موفق ماهواره، غلط بوده است.

دقایقی پس از پرتاب موشک کره شمالی، کره جنوبی و ژاپن، هر دو خواستار تشکیل جلسه فوری مسوولان ارشد شورای امنیتی خود شدند.

ژاپن از شورای امنیت خواست یک جلسه تشکیل دهد. کره جنوبی نیز می گوید هماهنگ با جامعه جهانی، به اقدام کره شمالی واکنش نشان می دهد.

مقامات ژاپنی اعلام کردند موشک کره شمالی ۱۲ دقیقه پس از پرتاب از بالای اوکیناوا عبور کرد. آنان گفتند ارتش ژاپن تلاشی برای متوقف کردن این موشک انجام نداد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از مسوولان دفاعی گزارش داد که به نظر می رسد پرتاب موشک کره شمالی، با موفقیت انجام شده است.

یک مقام دفاعی کره جنوبی گفت:« بخش های هر مرحله از موشک در همان مناطقی که پیش از این اعلام شده بود، افتاد.»

سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی درباره گزارش های پیشین مربوط به جدا کردن یک قطعه از موشک و تعمیر آن گفت مدرکی دال بر اینکه کره شمالی چنین اقدامی انجام داده باشد، وجود ندارد.

تحلیلگران، راکت کره شمالی را یک موشک بالستیک عنوان کرده اند که باعث نقض مقررات بین المللی شده است.

به رغم یک رشته دشواری های فنی و هوای بد، پیونگ یانگ وعده داده بود که این پرتاب را انجام خواهد داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، کره شمالی را از انجام هرگونه آزمایش موشکی یا آزمایش های هسته ای و مرتبط با آن منع کرده است.

کره شمالی در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹، و همچنین آوریل سال جاری میلادی، آزمایش هایی ناموفق برای پرتاب موشک های دوربرد انجام داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد آزمایش موشکی ماه آوریل را محکوم کرد و دستور داد دارایی های خارجی چندین شرکت کره شمالی که با تامین منابع مالی و گرداندن فناوری موشکی کره شمالی مرتبط هستند، توقیف شود.

یک هفته پس از آن پرتاب، ایالات متحده قرارداد تامین ۲۴۰هزار تن غذا برای کره شمالی را لغو کرد. کره شمالی با کمبود مواد غذایی روبرو است.

کره شمالی پس از اعلام مشکلات فنی، روز دوشنبه مهلت پرتاب موشک را تا ۲۹ دسامبر تمدید کرد.
XS
SM
MD
LG