لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۵

رفتار «نگران‌کننده» با موسوی و رهنورد


People dance with umbrellas during a celebration for the New Year of the Dai minority in Xishuangbanna, Yunnan province, China.
People dance with umbrellas during a celebration for the New Year of the Dai minority in Xishuangbanna, Yunnan province, China.
وب‌سایت «کلمه»، نزدیک به میرحسین موسوی از رهبران مخالفان دولت، یکشنبه ۱۹ آذر از «تغییر رفتار نگران‌کننده زندانبانان میرحسین و خودداری از تامین مواد غذایی» برای او و همسرش زهرا رهنورد خبر داد. «کلمه» می‌نویسد که «ماموران امنیتی که پیشتر از آوردن هرگونه مواد غذایی از سوی فرزندان میرحسین و رهنورد برای پدر و مادر زندانی‌شان جلوگیری می‌کردند، و مواد غذایی را خود رأساً تامین می‌کردند» هم‌اینک «می‌گویند خود را مسئول مواد غذایی آنها نمی‌دانند و خانواده باید این کار را برعهده بگیرند.»

به گزارش رادیو فردا، میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، ۲۲ ماه پیش از این، پس از درخواست مجوز برای راهپیمایی ۲۵ بهمن با هدف حمایت از جنبش‌های اعتراضی در خاورمیانه، در حصر خانگی قرار گرفتند و کلیه کانال‌های ارتباطی آنها با نزدیکان و هواداران‌شان مسدود شد.

حبس خانگی این افراد در حالی ادامه دارد که هیچ دادگاهی در ایران حکم به حصر خانگی آنها نداده است و مقام های قضایی و سیاسی حاضر نیستند که مسوولیت این اقدام را بپذیرند.

گزارش روز یکشنبه «کلمه» در ادامه می‌نویسد که هم‌اکنون ماموران، مواد غذایی را که فرزندان تهیه کرده‌اند، جلوی در تحویل می‌گیرند تا به پدر و مادر آنها برسانند.

این گزارش می‌افزاید: «این رفتار عجیب اکنون این نگرانی را در خانواده موسوی ایجاد کرده که نیت و غرض خاصی در کار باشد و عاملان و آمران این بازداشت غیرقانونی و طولانی‌مدت خانگی، قصد سوئی برای خدشه به سلامتی میر حسین و رهنورد و رفع مسئولیت از خود داشته باشند.»

این تصمیم جدید زندانبانان، به نوشته کلمه، «وقتی اولین بار در یک ملاقات طرح شد، میرحسین و رهنورد آن را به منزله تهدید جانی قلمداد کردند و هشدار دادند که مسئولیت سلامت آنها بر عهده زندانبانان است.»

این منبع خبری هم‌چنین از نامناسب بودن وضعیت جسمی میرحسین موسوی که با درد در ناحیه قلب و افت فشار خون روبه‌رو است، و هم‌چنین لرزش دست و صورت زهرا رهنورد خبر می‌دهد.

روز دوشنبه محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با همسر نسرین ستوده، وکیل و حقوقدان زندانی، بار دیگر خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد.

بنا به گزارش وب‌سایت محمد خاتمی، وی از «ادامه حصر و حبس نیروهای فعال و شایسته که نوعاً در فعالیت‌های خود از چارچوب قانون و موازین خارج نشده‌اند» ابراز تأسف کرده و اظهار امیدواری کرد که «از این پس حق قانونی و شرعی و انسانی این زندانی و سایر زندانیان رعایت شود.»

وی اظهار امیدواری کرد که «نه تنها به حقوق مسلم زندانیان احترام گذاشته شود، بلکه به سوی فضایی برویم که هیچ زندانی سیاسی در کشور نباشد.»

روز سوم تیرماه سال‌جاری غلامحسین اسماعیلی، رییس سازمان زندان‌های ایران به خبرگزاری مهر گفت که «در ایران اصلا زندانی سیاسی نداریم بلکه این زندانیان، امنیتی هستند.»

او درباره مرخصی دادن به این دسته از زندانیان هم گفته بود که دادن مرخصی به زندانیان امنیتی ممنوع نیست، اما تنها دادستان می‌تواند دستور آن را بدهد.

(منبع: وبسایت رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG