لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۴

مخالفان مصری طرح همه پرسی مرسی را رد کردند


جبهه متحد نجات ملی در مصر که از گروه های مخالف دولت به شمار می رود، اعلام کرد در همه پرسی ۱۵ دسامبر، درباره پیش نویس جنجالی قانون اساسی مصر شرکت نخواهد کرد.

پیش از این محمد مرسی، رییس جمهوری مصر بخشی از یک فرمان جنجال برانگیز خود را باطل کرده بود. بر اساس این فرمان، رییس جمهوری مصر اختیارات گسترده ای پیدا می کرد. محمد مرسی تاکید کرده است که همه پرسی ۱۵ دسامبر در مورد قانون اساسی مصر برگزار خواهد شد.

سماح عاشور، رییس اتحادیه روزنامه نگاران مصر به خبرنگاران در روز یکشنبه گفت رهبران جبهه ملی نجات، تصمیم گرفته اند در همه پرسی قانون اساسی شرکت نکنند. این همه پرسی قرار است شنبه آینده برگزار شود.

او گفت این همه پرسی باعث شکاف بیشتر و کشمکش های مدنی خواهد شد. به گفته عاشور، جبهه نجات ملی تاکید می کند که سرکوب، استبداد و گروگان گرفتن کشور به دست ریاست جمهوری و گروه اخوان المسلمین، به وضعیت بدتر اقتصادی برای همه خانواده های مصری منجر می شود.

پیشتر در روز یکشنبه، جت های نیروی هوایی مصر در ارتفاع پایین از بالای مرکز قاهره پرواز کردند. چند صد نفر از معترضان مخالف مرسی در میدان تحریر و نزدیک کاخ ریاست جمهوری جمع شده بودند.

مخالفان خواستار تظاهرات به سمت کاخ ریاست جمهوری در این روز شده بودند. اما به نظر می رسد افراد زیادی روز یکشنبه در راه پیمایی شرکت نکردند.

مخالفان محمد مرسی خواستار برگزاری یک راه پیمایی میلیونی در روز سه شنبه شده اند.
XS
SM
MD
LG