لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۶

آمريکا معافيت ۹ کشور از تحريم‌ نفتی ايران را تمديد کرد


آمريکا روز جمعه هفدهم آذرماه اعلام کرد که معافيت ۹ کشور از تحريم های نفتی عليه ايران را به مدت ۶ ماه ديگر تمديد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا در بيانيه ای اعلام کرده است که مدت معافيت چين ، هند،‌ کره جنوبی، آفريقای جنوبی، ترکيه، سريلانکا،‌مالزی، سنگاپور و تايوان تمديد شده است.

هيلاری کلينتون در بيانيه خود گفته است: توليد نفت ايران در ماه های سپتامبر و اکتبر سال ۲۰۱۲ در مقايسه با دوره زمانی مشابه در سال ۲۰۱۱، به ميزان يک ميليون بشکه در روز کاهش يافته است.

وزير امور خارجه آمريکا تصريح کرده است: اين مساله باعث کاهش صادارت نفت و در آمدهای نفتی ايران شده است، در آمدهايی که نه تنها صرف تامين مالی برنامه هسته ای می شود، بلکه برای حمايت از تروريسم و بر هم زدن ثبات در منطقه به کار برده می شود.

خانم کلينتون گفته است: پيام جامعه بين المللی به حکومت ايران روشن است: برای برطرف کردن نگرانيهای جامعه جهانی از طريق گفت گوها با گروه ١+۵ اقداماتی واقعی انجام دهيد يا با انزوا و فشار بيشتر روبرو می شويد.

هیلاری کلینتون اضافه کرده است:‌آمريکا و جامعه جهانی همچنان به ادامه اعمال فشار برحکومت ايران ،تا زمانی که اين کشور به طور کامل نگراني ها در مورد برنامه اتمي خود را رفع کند، متعهد هستند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از رويترز، براساس بيانيه خانم کلينتون اکنون دولت آمريکا ۲۰ خريدار عمده نفت ايران را از تحريم ها معاف کرده است.

در ماه سپتامبر سال جاری آمريکامدت معافيت ژاپن و ده کشور عضو اتحاديه اروپا را تمديد کرد.اين دومين بار است که مدت معافيت اين تحريم ها تمديد می شود.

براساس تحريم های آمريکا، کشورهايی که خريد نفت از ايران را کاهش داده اند از اين معافيت ها برخوردار خواهند شد.

وزیر امورخارجه آمریکا در بیانیه روز جمعه گفته است:‌ این ۹ کشور « به دليل کاهش مضاعف خريد نفت خام خود از ايران مجددا صلاحيت لازم را برای مستثنی شدن از تحريمهای مندرج در بند ١۲۴۵ قانون جواز دفاع ملی (NDAA) سال مالی ۲۰١۲، کسب کرده اند. »

این در حالی است که دیوید کوهن، معاون امور مبارزه با جرایم مالی و تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز پنج‌شنبه، از اجرای قانونی در کمتر از سه ماه دیگر خبر داد.

دیوید کوهن گفته بود که این تحریم های تازه دسترسی ایران به منابع مالی حاصل از فروش نفت را به‌شدت کاهش خواهد داد.

به گفته دیوید کوهن از روز شش فوریه، ۱۸ بهمن، قانونی به اجرا گذاشته خواهد شد که مانع دستیابی ایران به درآمدهای حاصل از تجارت نفت می‌شود، «تحریم قدرتمندی که سرمایه مالی تهران را به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد».

آمریکا و کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که در پوشش برنامه هسته ای خود در صدد دستیابی به تکنولوژی ساخت سلاح هسته ای است. ایران این اتهام را رد می کند و می گوید برنامه هسته ای این کشور در راستای تولید انرژی است.
XS
SM
MD
LG