لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

چين و روسيه نيز با تصميم کره شمالی برای آزمايش موشک بالستيک مخالفت کردند


در پی تصميم کره شمالی برای آزمايش يک موشک بالستيک که، در مغايرت با تحريم های بين المللی عليه پيونگ يانگ است، سفيران کشورهای چين، روسيه، آمريکا و ژاپن در کره جنوبی، با وزير امور خارجه کره جنوبی در سئول ملاقات کردند. روسيه و همچنين چين متحد اصلی کره شمالی، نيز، روز يکشنبه از تصميم پيونگ يانگ اظهار نگرانی کردند.

نمايندگان کشورهای جهان در تلاش برای توقف برنامه های هسته ای پيونگ يانگ، از کره شمالی می خواهند به گفتگوهای شش جانبه بازگردد. کشورهای کره جنوبی، آمريکا، کره جنوبی، چين، ژاپن و روسيه اعضای گفتگوهای شش جانبه هستند که هدف از آن توقف هميشگی برنامه های هسته ای کره شمالی در قبال دريافت کمک های خارجی است.

کره شمالی روز شنبه گفت، يک موشک بالستيک برای استقرار يک ماهواره تحقيقاتی در مدار زمين، در بين روزهای دهم تا بيست و دوم ماه دسامبر جاری پرتاب خواهد کرد. اما، کشورهای جهان نگرانند، که هدف پيونگ يانگ آزمايش تکنولوژی توليد موشک های بالستيک باشد. وزارت امور خارجه آمريکا روز شنبه تصميم کره شمالی در پرتاب موشک بالستيک را اقدامی تحريک کننده خواند که صلح و امنيت منطقه را به خطر می اندازد. اين دومين تلاش کره شمالی برای پرتاب موشک بالستيک در سال جاری است که تحت رهبری کيم جونگ اون صورت می گيرد. او سال گذشته پس از مرگ پدرش کيم جونگ ايل جانشين وی شد.

ژانگ شين سن، سفير چين، متحد اصلی کره شمالی، نيز از تصميم پيونگ يانگ ابراز نگرانی کرد و متذکر شد که دو کشور چين و کره شمالی بر سر منافع متقابل طرفين بحث و تبادل نظر کردند و مسائل مربوط به شبه جزيره کره نيز مورد بحث قرار گرفت.

پکن روز يکشنبه ضمن پشتيبانی از حق کره شمالی برای استفاده صلح آميز از برنامه های فضايی گفت، پيونگ يانگ بايد برنامه های هسته ای خود را با محدوديت هايی که شورای امنيت سازمان ملل متحد تعيين کرده است، هماهنگ کند.

روسيه از کره شمالی خواسته است، از تصميم خود منصرف شود و برای رفع نگرانی های بين المللی به گفتگوهای شش جانبه بازگردد.

از سوی ديگر، وزير دفاع ژاپن، روز شنبه، به ارتش آن کشور دستور داد برای احتمال منحرف شدن موشک پيونگ يانگ که امنيت ژاپن را به خطر خواهد انداخت، آماده باشد. ژاپن گفتگوهای دو روزه با کره شمالی را که قرار بود روز چهارشنبه آينده در پکن برگزار شود، به علت تصميم پيونگ يانگ به حالت تعليق در آورد.

کره شمالی در حالی تصميم به پرتاب موشک بالستيک گرفته است که، باراک اوباما، آماده دوره دوم رياست جمهوری خود می شود و انتخابات رياست جمهوری کره جنوبی در روز نوزدهم ماه دسامبر جاری برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG