لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

اعتراض مردم مصر به تصویب پیش نویس قانون اساسی


معترضان در قاهره علیه دولت شعار سر دادند.
معترضان در قاهره علیه دولت شعار سر دادند.
مجلس موسسان مصر در یک رای گیری شتاب زده، پیش نویس قانون اساسی جدید را از تصویب گذراند و روز جمعه برای رئیس جمهوری این کشور فرستاد تا به همه پرسی گذاشته شود.

سازمانها ی دموکرات، لیبرال و سکولار که از روند تدوین قانون اساسی با اکثریت اسلامگراها در مجلس موسسان راضی نبودند پیشاپیش رای گیری ، آن مجلس را ترک کردند و از مردم خواسته اندبا حضور در صحنه مانع تصویب این قانون شوند. بر پایه پیش نویس تازه، اسلام مبنای همه قوانین مصر خواهد بود.

اقدام مجلس موسسان به مخالفت ها در مصر دامن زده است و معترضان روز جمعه برای هشتمین روز در میدان تحریر قاهره تجمع کرده و علیه محمد مرسی، رییس جمهوری مصر شعار سر دادند.

مرسی هفته گذشته طی حکمی دادستان کل مصر را برکنار کرد و از اختیارات نظارتی دستگاه قضایی بر اقدامات رئیس جمهور کاست. بر اساس این فرمان، مرسی امکان می یابد هر اقدامی که برای حفاظت از انقلاب مصر لازم باشد انجام دهد بی آنکه از سوی قوه قضائیه مورد نظارت قرار گیرد. هر چند که روز پنجشنبه مرسی تاکید کرد افزایش اختیاراتش موقتی خواهد بود.

فرمان هفته گذشته محمد مرسی با گسترده ترین اعتراض های مردمی پس از سقوط رژیم حسنی مبارک روبرو شد و گروه های غیر اسلامگرای مصر را به هم نزدیک کرد. از سوی دیگر در واکنش به راهپیمایی های یک هفته گذشته، گروه های اسلامگرا نیز خواستار برگزاری راهپیمایی در میدان تحریر شده اند. برای جلوگیری از بروز خشونت های احتمالی، گروه اخوان المسلیمن اعلام کرد راهپیمایی طرفداران مرسی در محلی به غیر از میدان تحریر قاهره برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG