لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۴

آلمان از حمله به سفارت ایران در برلین ابراز تاسف کرد


گيدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان، اين حادثه را محکوم کرده است.
گيدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان، اين حادثه را محکوم کرده است.
پليس آلمان گروهی از ايرانيان را که عصر چهارشنبه با سنگ و رنگ به سفارت جمهوری اسلامی ايران در برلين حمله کرده بودند بازداشت کرد و وزير امور خارجه اين کشور در گفت و گو با همتای ايرانی خود از اين واقعه ابراز تاسف کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، پليس آلمان گفته است که در جريان اين حمله ۳۰ ايرانی مشارکت داشتند ولی مهاجمان وارد ساختمان سفارت نشدند. اين گزارش حاکی است که ده نفر از ايرانی ها از سوی پليس بازداشت شده اند.

رادیو فردا می گوید گيدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان، اين حادثه را محکوم کرده است. به گفته دفتر وی، آقای وستروله در گفت و گو با علی اکبر صالحی، همتای ايرانی خود، از اين واقعه ابراز تاسف کرده و اطمينان داده است که از سفارت جمهوری اسلامی ايران در برلين محافظت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ايسنا، وزير امور خارجه ايران نيز در گفت و گو خواستار محاکمه عوامل دخيل در اين اقدام به گفته وی، «زشت» شده و گفته است: «انتظار ما از دولت و پليس آلمان اين بود که با توجه به هشدارهای قبلی سفارت از وقوع چنين حادثه‌ای جلوگيری نموده و وظيفه خود را به خوبی انجام می‌داد.»

پليس آلمان هنوز هويت عاملان اين حمله را مشخص نکرده و هيچ فرد يا گروهی نيز مسووليت اين اقدام را بر عهده نگرفته است.

اين در حالی است که خبرگزاری فارس گفته که مهاجمان وابسته به سازمان مجاهدين خلق بوده اند.

اين خبرگزاری که نزديک به سپاه پاسداران است از قول «يک منبع آگاه» نوشته است که بعد از ظهر چهارشنبه حدود ۱۰ نفر از اعضای به گفته آن، «گروهک تروريستی منافقين و عناصر وابسته به رژيم صهيونيستی» مقابل سفارت تجمع کرده و «پنج نفر از آنها که مجهز به نردبان و تجهيزات لازم بودند بلافاصله از ديوار سفارت بالا رفته و وارد محوطه سفارت شدند و در حدود ۱۰ دقيقه در اين محل بودند تا اينکه پليس مداخله کرد.»

اين منبع خبرگزاری فارس که می گويد «پيش از اين اقدام به پليس آلمان در خصوص احتمال وقوع اين حمله اطلاع رسانی شده بود»،‌ پليس اين کشور را متهم کرده که «هيچ عکس العملی نشان نداد و فقط زمانی که اين پنج نفر وارد سفارت شدند پليس مداخله کرد و وارد عمل شد و بعدا نيز مدعی شد که ۱۲ نفر از آنها را بازداشت کرده است.»

اين گزارش می افزايد که «مهاجمان پلاکاردهايی در اعتراض به حمايت‌های جمهوری اسلامی ايران از غزه و مردم فلسطين در دست داشتند.»
XS
SM
MD
LG