لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۷

بخت ها و چالش های دور دوم ریاست جمهوری اوباما


El presidente Obama asisitió a la cumbre de la Asociación de Naciones del Sudeste Asiático, integrada por 10 países.
El presidente Obama asisitió a la cumbre de la Asociación de Naciones del Sudeste Asiático, integrada por 10 países.
دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما در اول بهمن ماه برابر با بیستم ژانویه سال ۲۰۱۳ شروع خواهد شد، اما وی در چارچوب سیاست های داخلی و خارجی‌ خود با چند مساله مهم روبروست.
در چارچوب سیاست خارجی هر چند که مهم تر و چالش برانگیز تر از همه باید از جلوگیری ایران از دستیابی به بمب اتمی و دخالت نظامی در سوریه نام برد، فشار برای ادامه صلح بین اعراب و اسرائیل و همچنین همکاری های بیشتر نظامی – اقتصادی با برخی از کشورهای حوزه اقیانوس آرام نیز در سیاست خارجی پرزیدنت اوباما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سیاست خارجی:
۱ - سوریه
بنظر می‌‌رسد که باید اکنون بحران سوریه را یک اولویت بی‌ درنگ برای باراک اوباما به حساب آورد، اولویتی که یک تصمیم گیری سریع را از سوی پرزیدنت اوباما طلب می‌‌کند زیرا بروز جنگ داخلی در سوریه خطری است که می‌‌تواند تمام کشور‌های همسایه را گرفتار و در گیر کند.
برخی از کارشناسان سیاست خارجی‌ در آمریکا نگران جنگ داخلی‌ در سوریه هستند، خطری که می‌‌تواند به تمام کشورهای منطقه از جمله ایران کشانده شود و آتش بس موقّت بین اسرائیل و حماس را تحت تاثیر قرار دهد.

۲ – ایران
... و اما مسله مهم تر در سیاست خارجی‌ اوباما که هر چند مسئله جدیدی نیست اما آمریکا و یاران وی را در جامعه بین المللی روز به روز با مشکل بیشتری روبرو کرده است، خطر دستیابی ایران به تسلیحات اتمی‌ است.
گروهی که شامل پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد با حق وتو به علاوه آلمان می باشد، سال هاست که گفتگوهای خود را در چارچوب قانع کردن جمهوری اسلامی ایران به رها کردن جاه طلبی های هسته ای و پیروی از تعهدات بین المللی اش انجام می دهد، اما این گفتگو ها هنوز با گذشت سالها به نتیجه ملموسی نرسیده است.

نگرانی‌‌های آمریکا و متحدانش در گروه پنج به علاوه یک با توجه به گفته‌های اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ بیشتر شده است هر چند که ایران می گوید برنامه اتمی‌ خود را در جهت صلح آمیز دنبال می‌‌کند. گزارش هفته گذشته آژانس حاکی از آنست که ایران بر تلاش های هسته ای خود افزوده است.

در این راستا، رویداد خونین اخیری که بین اسرائیل و حماس با پرتاب موشک‌های ساخت ایران از نوار غزه به خاک اسرائیل اتفاق افتاد، مشکل پرزیدنت اوباما را در رویارویی با ایران بیشتر کرده است. این در حالی‌ است که رئیس جمهوری آمریکا در ماه‌های اخیر بر این تلاش داشت که از حمله احتمالی‌ اسرائیل به ایران جلو گیری کند و هر چند که بنظر می‌‌رسد این نگرانی از بین رفته است، با این همه ممکن است پرزیدنت اوباما در استفاده از راه‌های دیپلوماتیک تغییر جهت بدهد.
باراک اوباما در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود که چند روز پس از بر گذاری انتخابات ریاست جمهوری در کاخ سفید انجام شد، در این باره گفت " من در ماه‌های آینده‌ تلاش خواهم کرد تا ببینیم که آیا می‌‌توان گفتگوهایی را بین ایران و نه تنها خودمان، بلکه با جامعه بین المللی آغاز کنیم". با این همه وی گفت " من نمی‌‌توانم قول بدهم ایران بسوی راهی‌ برود که لازم است به آن جهت حرکت کند".

۳ – رعایت حقوق بشر
مسئله رعایت حقوق بشر در جهان و گسترش آن همیشه از سوی دولت های دموکرات و جمهوری خواه در ایالات متحده دنبال شده و در برخی از مواقع در روابط خارجی و گاه اقتصادی آمریکا با کشورهای ناقض حقوق بشر تاًثیر گزارده است.
سیاست داخلی:
هر چند که باراک اوباما در دور دوم ریاست جمهوری مسائل مهم و پیچیده ای را در چارچوب سیاست خارجی‌ در برابر خود خواهد داشت، با این همه سیاست داخلی‌ رئیس جمهوری نیز در پیشبرد پلاتفورم حزب دموکرات که وی ریاست آن را بر عهده دارد، حائز اهمیت است.

۱ - قانون بیمه های درمانی
... و این دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباماست که نام وی را در تاریخ آمریکا رقم خواهد زد، تاریخی که با توجه به تلاش‌ها و باور‌های اوباما برای به ثمر رساندن قانون بیمه‌‌های درمانی شکل گرفت و هر چند که اوباما فرصت نیافت به دلیل مخالفت قانون گذاران و برخی‌ از فرمانداران ایالت ها این قانون را پس از تصویب به مرحله اجرا در آورد، با این همه تأیید دیوان عالی‌ آمریکا بر این که قانون جدید مخالف قانون اساسی‌ آمریکا نیست، پیروزی بزرگی برای رئیس جمهوری به ارمغان آورد.
" دایان استافورد" در روزنامه " کانزاس سیتی استار" می نویسد این قانون این سر زمین است و انتخاب مجدد اوباما برای دور دوم ریاست جمهوری، قانونی را که امضای اوباما را بر خود نشانده، به تاریخ آمریکا پیوند داده است.

۲ – کنار آمدن با کنگره آمریکا
با این همه، اکنون پرزیدنت اوباما در کنار خود کنگره ای را دارد که در آن اکثریت در دست جمهوری خواهان است ممکن است تصویب هر لایحه ای تا دو سال به درازا کشد.
از سوی دیگر هنوز دور دوم آغاز نشده، رئیس جمهوری با مخالفت سناتور‌های جمهوری خواه روبرو شده است. مخالفتی که می‌‌تواند با استفاده از "ابستراکسیون" تصویب پیشنهاد‌های پرزیدنت اوباما را در مسائل داخلی‌ و خارجی‌ به عهده تعویق بیندازد.

۳ – رفرم آموزشی
پرزیدنت اوباما از آغاز دوره اول ریاست جمهوری خود در پی‌ رفرم آموزشی بوده است و اکنون به ثمر رساندن آن یکی‌ دیگر از سیاست‌های داخلی اوباما است.
سازمان نظر سنجی گالوپ می‌‌گوید ۶۸ در صد از آمریکایی‌ها بر این باورند که اوباما امر آموزش عمومی‌ را در آمریکا بهبود خواهد بخشید.

۴ – مسائل مهم دیگر سیاست داخلی
مساله تغییر قوانین حفاظت محیط زیست و همچنین اصلاح قوانین مهاجرتی نیز در برنامه های داخلی رئیس جمهوری از اهمیت ویژه ای برخوردارند.
در کنار تشویق و تلاش برای گسترش انرژی سبز، عدم وابستگی به نفت خارجی‌ نیز هدفی‌ است که پرزیدنت اوباما مدت هاست در جهتش می کوشد، هر چند که انجام آن احتمالاً دهه ها بطول خواهد انجامید.
XS
SM
MD
LG