لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

نمایان شدن نقش دلار در بازار مسکن ایران


ادامه نوسان قیمت دلار، این روزها بحران در بازار مسکن را تشدید کرده است .

قیمت هر دلار که در اواسط هفته به ٢٦٥٠ تومان کاهش یافته بود تنها در عرض یک روز به مرز ٣٠٠٠ تومان افزایش یافت .

سایت شفاف در گزارشی با عنوان «جو زدگی فروشندگان مسکن » نوشت: « طرف عرضه در بازار مسکن با این پیش بینی که افت محسوس نرخ دلار و ثبات چند هفته ای قیمت سکه، سفته بازها را به زودی به خروج از این دو بازار مصمم می کند تصمیم گرفتند قیمت پیشنهادی فروش را تغییر دهد».

به نحوی که «غالب فروشنده ها به تجدید نظر بابت قیمتی که چند ساعت یا چند روز قبل با مشتری توافق کرده بودند ، رو آوردند».

با وجود آن که به نوشته این منبع « قیمت های جدید واکنش منفی خریداران را در پی دارد» اما مشاوران املاک بر این باورند که « اگر ورود نقدینگی به بازار مسکن کنترل شده و تدریجی نباشد، ذائقه فروشنده ها در تعیین قیمت در بازار مسلط خواهد شد».

در حالی که برخی از مشاوران املاک می گویند که « پول های سرگردان در حال آمدن به طرف بازار مسکن هستند » بر این موضوع نیز تاکید دارند که « برای ماه های آینده هیچ پیش بینی نمی شود کرد».

« فروشندگان مردد ، خریدار ناتوان »

سایت فرارو، با اشاره به این که مسکن « تحت تاثیر دو عامل کاهش عرضه و تقاضا از رونق کمی برخوردار است » نوشته است:« به نظر می رسد که این کم رونقی تا به ثبات رسیدن بازار ارز و سکه ادامه داشته باشد».

« فرارو » بر این موضوع تاکید دارد که « به دلیل افزایش قیمت های پیشنهادی کم تر خریداران موفق به خرید ملک مورد نظر خود شده و دست خالی باز می گردند». علی نوذرپور ، رئیس کمیسیون مسکن و شهرسازی مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران در این باره به « فرارو » گفته است : « یکی از دلایلی که منجر به بحران در بازار مسکن شده است به حوزه اقتصاد کشور برمی گردد».

به گفته این مقام حکومتی « بخشی از این بحران به دلیل ناتوانی مصرف کننده در تامین بودجه لازم برای تامین مسکن است».

رئیس کمیسیون مسکن و شهرسازی مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این که « با گرانی مصالح دیگر امکان بازگشت به قیمت های سابق ممکن نیست » افزود : « ثاثیراتی که بازار ارز بر این حوزه داشته است با کاهش نسبی نرخ ارز جبران نخواهد شد».

به گفته وی « در این شرایط اقدامات اقتصادی به تنهایی تاثیر گذار نیست » چرا که « تصمیمات سیاسی که نشان دهد کشور در مسیر ثبات و آرامش است می تواند به ثبات در حوزه اقتصاد کمک کند».

آثار نوسانات ارزی در ایران امروز بیش از هر چیز در بازار مسکن مشاهده می شود. بر اساس تازه ترین گزارش ها نوسانات دلار در یک هفته گذشته سبب شده است تا فروشندگان مسکن در تعیین قیمت تجدید نظر کرده و قیمت بالاتری را طلب می کنند.
XS
SM
MD
LG