لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۲

هاشمی برای ملاقات با فرزندانش به اوین رفت


اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه برای نخستین بار به زندان اوین رفت تا با دو فرزند خود، مهدی و فائزه، که از یک ماه پیش، به اتهام دست داشتن در ناآرامی‌ها علیه حکومت در زندان به سر می‌برند ملاقات کند.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع مهدی هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از این ملاقات حضوری خبر داد و بدون اشاره به جزییات بیشتری از این ملاقات، تاکید کرد که این دیدار به درخواست قوه قضاییه صورت گرفته‌است.

دو فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت، فائزه و مهدی، به ترتیب در روزهای اول و سوم مهرماه سال جاری بازداشت شدند. فائزه هاشمی برای اجرای شش ماه حکم حبس خود توسط ماموران امنیتی بازداشت و روانه بند امنیتی زندان اوین شد.

او سال گذشته از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش ماه حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شد.

فائزه هاشمی در حال حاضر نماینده و وکیل بند زندانیان زن در زندان اوین است و ۱۰ روز پیش از این به همراه دیگر زندانیان این بند به یورش نیروهای گارد حفاظت زندان به بند زنان و تفتیش بدنی آنها اعتراض کرده و رفتار زندانبانان را «توهین‌آمیز» توصیف کرد.

مهدی هاشمی که رییس پیشین سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت است نیز روز دوشنبه سوم مهرماه و ساعاتی پس از بازگشت به ایران، خود را به دادسرای زندان اوین معرفی کرد و همان جا بازداشت شد.

او پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری سه سال پیش، به بریتانیا رفت. در آن زمان سفر او «ماموریت» و به منظور سرکشی به واحدهای دانشگاه آزاد در آکسفورد عنوان شد.

مدتی پس از آغاز ناآرامی‌های پس از انتخابات، مقام‌های قضایی از تشکیل پرونده‌ای قضایی برای مهدی هاشمی به اتهام دست داشتن در اعتراض ها به نتیجه انتخابات سخن گفتند.
XS
SM
MD
LG