لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

کلینتون با محمود عباس دیدار کرد


حملات هوایی هر دو سوی مرز اسراییل و نوار غزه را روز چهارشنبه تکان داد. این حملات در حالی ادامه می یابد که تلاش های دیپلماتیک برای متوقف کردن خشونت ها میان اسراییل و شبه نظامیان حماس شدت یافته است. تاکنون بیش از ۱۳۰ فلسطینی و ۵ اسراییلی در درگیری های اخیر کشته شده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا با رهبران فلسطینی در رام الله و محمد مرسی، رییس جمهوری مصر در قاهره، دیدار و گفتگو کرد. اواخر روز سه شنبه، خانم کلینتون در اورشلیم به مدت دو ساعت با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، و دیگر مقامات ارشد این کشور درباره شرایط ناپایدار منطقه گفتگو کرد.

خانم کلینتون گفت: ایالات متحده در جهت رسیدن به یک نتیجه که امنیت را برای مردم اسراییل، و بهبود شرایط را برای مردم غزه، و حرکت به سمت یک صلح جامع برای تمامی مردم منطقه را به دنبال داشته باشد، با شرکای خود در اسراییل، و در سراسر منطقه، همکاری می کند.

آقای نتانیاهو پیش از این دیدار گفت او دیپلماسی را برای متوقف کردن حملات بین مرزی ترجیح می دهد. اما وعده داد که اسراییل به هر اقدامی که برای تامین امنیت شهروندانش لازم باشد، دست خواهد زد. او گفت هیچ کشوری حمله به شهروندانش را تحمل نمی کند.

خانم کلینتون بر تعهد آمریکا بر امنیت اسراییل تاکید کرد و گفت حملات تروریستی از طریق پرتاب راکت به اسراییل باید پایان یابد. او همچنین گفت قلبش برای مرگ هر غیرنظامی اسراییلی و فلسطینی می شکند.

روز سه شنبه در حالی پایان یافت که توافقی که مسوولان آن را دوره آرام می خوانند – پیمانی که آتش بس واقعی نیست - حاصل نشد. مصری ها در این خصوص میانجی گری می کنند.

محمد مرسی، رییس جمهوری مصر روز سه شنبه گفته بود حمله اسراییل به غزه در پایان روز متوقف خواهد شد و کوشش های میانجیگرانه مصر برای برقراری آتش بس بین فلسطینیان و اسراییلیان نتایج مثبتی در چند ساعت آینده ببار خواهد آورد.

حملات اخیر شبه نظامیان فلسطینی و اسراییل به یکدیگر، پس از آن آغاز شد که هفته گذشته، فرمانده نظامی حماس در یک حمله موشکی اسراییل به شهر غزه کشته شد.

اسراییل می گوید این حمله، واکنشی مستقیم به پرتاب راکت به جنوب اسراییل طی چند ماه گذشته از غزه بوده است. اسراییل می گوید پرتاب راکت ها تقریبا به صورت روزانه بوده است.

حماس حمله اسراییل به غزه را یک اقدام سیاسی از سوی بنیامین نتانیاهو، در راستای انتخابات ماه ژانویه خوانده است. حماس همچنین خواستار سبک شدن محاصره اقتصادی علیه غزه شده است.

بنیامین نتانیاهو، حماس را به استفاده از سپر انسانی متهم کرده است و می گوید این گروه پرتاب کننده های راکت را در مدارس، مساجد و دیگر مناطق غیرنظامی قرار می دهد.
XS
SM
MD
LG