لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

بازرسان سازمان ملل خواهان توضیح ایران درباره مرگ ستار بهشتی شدند


بازرسان ویژه سازمان ملل متحد در امر حقوق بشر روز پنج‌شنبه رسما خواستار توضیح مقامات مربوطه در جمهوری اسلامی درباره مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی شدند که نزدیک به دو هفته پیش در بازداشت پلیس جان خود را از دست داد.

مرگ ستار بهشتی ۳۵ ساله، ساکن تهران، که روز ۹ آبان به اتهام «اقدام عليه امنيت ملی از طريق فعاليت در شبکه اجتماعی» بازداشت شد و روز ۱۳ آبان در بازداشتگاه پلیس درگذشت تاکنون باعث واکنشهای بسیار در داخل و خارج از کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از شهر ژنو در سوئیس، در ادامه این واکنش‌های بین‌المللی بازرسان ویژه سازمان ملل بر لزوم تحقیق درباره این «جنایات مخوف» و اجرای عدالت در ایران تاکید کرده‌اند.

احمد شهید،‌ گزارشگر ویژه ایران، در بیانیه‌ای رسمی در این باره گفت: «لازم است افرادی که بالقوه در جنایاتی چنین مخوف دست داشته‌اند بازجویی شده و به دست عدالت سپرده شوند، چرا که عدم انجام این اقدامات مهر تاییدی است بر فرهنگ معافیت از مجازات.»

این گفته بازرس حقوق بشر ایران در سازمان ملل در حالی است که ستار بهشتی نخستین قربانی زندان در ایران نیست و هنوز در پرونده‌هایی چون زهرا کاظمی و بازداشتگاه کهریزک کسی مجازات نشده است.

احمد شهید و دیگر بازرسان حقوق بشر سازمان ملل در ادامه واکنش خود از «تصمیم جمهوری اسلامی برای تحقیق در مورد مرگ» ستار بهشتی استقبال کرده و با اشاره به احتمال مرگ او «زیر شکنجه» خواسته‌اند که یافته‌های این پرونده به انتشار عمومی درآیند.

گفته می‌شود مرگ ستار بهشتی در زندان بر اثر شکنجه بوده است. وب‌سايت خبری «کلمه»، نزدیک به مخالفان حکومت، در همين زمینه تصوير شکايت‌نامه‌ای منسوب به این مقتول را منتشر کرده که در مدت بازداشت نگاشته شده است. او در اين «شکايت‌نامه» از ضرب و شتم خود توسط نيروهای پليس فتا خبر می‌دهد.

کميسيون امنيت ملی مجلس شورای اسلامی گزارشی درباره مرگ این وبلاگ‌نويس منتقد حکومت ايران ارائه کرد.

در اين گزارش کوتاه که به بازداشت بهشتی توسط پليس سايبری ايران (فتا) و مرگ او در بازداشتگاه اشاره شده از قوه قضاييه ايران خواسته ‌شده است «در صورت احراز تخلف با عناصر متخلف برخورد قانونی» کند.

در همین زمینه وب‌سايت خبری «شبکه ايران» از بازداشت سه متهم در رابطه با مرگ ستار بهشتی خبر داده و گفته است که متهمان مسئولان بازجويی از او بوده‌اند که «بازداشت و تحويل دادسرای نيروهای مسلح» شده‌اند.
[رادیو فردا]
XS
SM
MD
LG