لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۲

پرزیدنت اوباما و سناتور مک کین رو در روی هم


سوزان رایس سفیر و رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد
سوزان رایس سفیر و رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد
یک بار دیگر باراک اوباما و مک کین در برابر یکدیگر قرار گرفته اند، دو رقیبی که چهار سال پیش نیز در مقام نامزدهای حزب دموکرات و حزب جمهوری خواه برای ریاست جمهوری آمریکا روبروی یکدیگر ایستاده بودند.

اما این بار مک کین، سناتور مک کین است و اوباما پرزیدنت اوباما. با این همه هنوز نمی توان گفت این رو در روئی که سببش مخالفت سناتور مک کین با سوزان رایس سفیر و رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد است، به کجا خواهد کشید.

داستان مخالفت سناتور مک کین با سوزان رایس به حمله تروریستی کنسولگری آمریکا در بنغازی در لیبی بر می گردد. در ۲۱ شهریور ماه گذشته، کریس استیونس سفیر ایالات متحده در لیبی که در محل کنسولگری آمریکا در بنغازی بود، به همراه سه نفر از کارکنان سفارت کشته شد.

روز یکشنبه ۲۶ شهریور، سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در یک رشته مصاحبه با پنج رسانه آمریکائی گفت حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی به دلیل اعتراض به پخش ویدئوئی بوده که علیه اسلام تهیه شده است. وی در این مصاحبه ها گفته بود که این حمله بطور خود جوش بوده و از پیش برنامه ریزی نشده است.
اما تحقیقات بعدی نشان داد که این اتفاق یک حمله تروریستی بوده و اصلاً ارتباطی به پخش ویدئو نداشته است.

از همان نخستین روزهای پس از حمله تروریستی در بنغازی، برخی از قانون گزاران آمریکائی دولت اوباما را متهم کردند که در چارچوب حمله تروریستی به کنسولگری آمریکا در بنغازی شفاف عمل نکرده واین اعتراض ها کم کم متوجه خانم رایس شد که چرا در رشته مصاحبه هایش واقعیت را معکوس جلوه داده است.

اکنون که باراک اوباما خود را آماده دور دوم ریاست جمهوری و همچنین معرفی کابینه جدیدش می کند، مسئله بالا گرفته است. برخی از سناتورهای جمهوری خواه و از جمله سناتور مک کین می گویند اگر رئیس جمهوری خانم رایس را به جای هیلاری کلینتون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا معرفی کند، با تاًیید وی مخالفت خواهند کرد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا چند ماه قبل اعلام کرد که نمی خواهد در دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما در مقام یک وزیر کابینه باقی بماند و شایعه انتخاب سوزان رایس به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا از آن زمان ببعد شکل گرفت.
با این همه، فرد منتخب رئیس جمهوری باید ابتدا راًی اکثریت کمیته روابط خارجی و سپس راًی عمومی مجلس سنا را کسب کند تا بتواند در مقام انتخاب شده انجام وظیفه کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اما در نخستین کنفرانس خبری خود پس از انتخابات ریاست جمهوری که در سالن شرقی کاخ سفید برگزار شد به سناتور مک لین و سناتور گرام از کارولینای شمالی حمله کرد و در پاسخ به پرسش خبرنگاری که در مورد مخالفت سناتور مک کین و گرام با انتصاب احتمالی سوزان رایس به سمت وزیر امور خارجه دومین کابینه اوباما می پرسید گفت " اما وقتی آنها – سناتور مک کین و سناتور گراهام – به دنبال سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می روند به دلیل این که فکر می کنند هدف آسانی است، آنوقت با من مشکل خواهند داشت".

اکنون باید دید که آیا پرزیدنت اوباما و سناتور مک کین باز هم پس از گذشت چهار سال از رقابت های انتخاباتی خود در برابر یکدیگر خواهند ایستاد و در آن صورت برد با که خواهد بود، با پرززیدنت اوباما یا با سناتور مک کین
XS
SM
MD
LG