لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

کاخ سفید و استعفای رئیس سازمان سیا


در پی استعفای دیوید پترایوس مدیر پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، جی کارنی سخنگوی باراک اوباما روز سه شنبه گفت رئیس جمهوری در ماجرای پتریوس " راضی" نیست.

بنظر می رسد استعفای دیوید پترایوس مدیر پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، که در ابتدا خبرها را تنها در حول و حوش خود متمرکز کرده بود، اکنون محدوده گسترده تری را در سطوح بالای نظامی آمریکا به خود اختصاص داده است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز سه شنبه خود با پرسش های متعددی درباره مسایل پیش آمده در مورد دیوید پترایوس و همچنین ژنرال جان آلن فرمانده آمریکا و نیروهای ناتو در افغانستان که از چند روز پیش وارد ماجرای مشابهی شده است؛ روبرو شد.

جی کارنی در پاسخ به آنچه اکنون در حول و حوش ژنرال آلن از انجام تحقیقات در وزارت دفاع آمریکا گرفته تا تعلیق انتصاب وی برای فرماندگی عالی متحدین اروپائی ناتو از سوی رئیس جمهوری گفت: رئیس جمهوری همچنان متمرکز بر حمایت از سربازان فوق العاده ( آمریکائی) و متحدین ما در افغانستان است، سربازانی که ژنرال آلن همچنان رهبری آنان را بر عهده دارد. همانطور که در سال گذشته بر عهده داشته است.

جی کارنی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا بطور کلی این مسئله تمرکز رئیس جمهوری را آن هم در زمانی که مشکلات اقتصادی و انتخاب یک کابینه جدید در راه است، منحرف نخواهد کرد گفت رئیس جمهوری بر (اجرای) برنامه ای که باور دارد برای کشور مهم است و همچنین همکاری با قانون گزاران درواشنگتن تمرکز دارد و اولویت نخست وی ایجاد مشاغل جدید برای آمریکائی هاست.

علاوه بر آن، رئیس جمهوری بر برنامه سیاست خارجی و امنیت ملی متمرکز است، به قائم مقام سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا اعتماد دارد، به ارتش خود و همچنین وزیر دفاع آمریکا اعتماد دارد و به این که وی می تواند وظیفه ای را که بر عهده اش محول شده است، به خوبی انجام دهد.

جی کارنی همچنین گفت رئیس جمهوری کارهای فراوانی دارد که می خواهد آن ها را انجام دهد و از همین هفته به آنها خواهد پرداخت.با این همه بنا بر گفته خبرگزاری ان، بی، سی قرار است دیوید پتریوس مدیر سابق سیا در جلسه در بسته ای که قرار است روز پنج شنبه در کمیته اطلاعات سنای آمریکا برای رسیدگی به حمله تروریستی روز بیست و یکم شهریور ماه گذشته به کنسولگری آمریکا در بنغازی تشکیل شود؛ شرکت کرده و به پرسش های سناتور ها پاسخ دهد.

پس از استعفای وی در روز جمعه گذشته قرار شد قائم مقام سازمان سیا در جلسه در بسته سنا شرکت کند، اما در چند روز اخیر قانون گزاران آمریکائی از هر دو حزب سیاسی کنگره تاًکید کردند که وی باید در جلسه پاسخ و پرسش سنا شرکت کند.
جلسه ای که قرار است به مسئله کشته شدن چهار ماًمور سفارت آمریکا از جمله سفیر آمریکا در لیبی رسیدگی کند.

ایا حضور ژنرال پتریوس در جلسه ویژه سنای آمریکا را باید به فشار کاخ سفید برای روشن شدن مسئله مرتبط دانست یا نه، هنوز نمی توان در این مورد بطور قاطع اظهار نظر کرد.
XS
SM
MD
LG