لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

آمریکا، اسرائیل و مذاکره در باره ایران


برنامه اتمی ایران و چگونگی رویاروئی با آن که یکی از موارد مهم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، همچنان در اولویت سیاست خارجی آمریکا قرار گرفته است.

" تام دانیلون" مشاور امنیت ملی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دو شنبه میزبان یک هیات متشکل از مقامات ارشد دولت اسرائیل در واشنگتن بود تا درباره ایران و سوریه با آنان مشورت کند.

ریاست هیات اسرائیل باژنرال بازنشسته "یاکوف آمیدرور" بود که رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل و همچنین مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است.

کاخ سفید ساعتی پس از این نشست اعلام کرد که دیدار روز دو شنبه در ادامه رشته دیدارهائی است که بطور مرتب در سطح بالای مقامات دولتهای ( آمریکا و اسرائیل) صورت می گیرد.

در همین حال " تامی ویتور" سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه ای گفت این ملاقات ها بطور منظم صورت میگیرد و نشان از استحکام همکاری دو جانبه و بخشی از تعهد تزلزل ناپذیر آمریکا به امنیت اسرائیل دارد.

این در حالی است که اسرائیل می گوید امنیتش با توجه به ادامه جاه طلبی های اتمی ایران در معرض خطر قرار گرفته است و هر چند که آمریکا و متحدان اروپائی اش شدید ترین تحریم ها را علیه ایران اعمال می کنند، با این همه بر این باورند که ایران در پی دست یابی به توانائی ساخت بمب اتمی است.

قرار است مقامات ارشد چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و آمریکا یا گروه پنج بعلاوه یک روز اول آذر در بروکسل پایتخت بلژیک گرد هم آیند تا در باره برنامه اتمی ایران مذاکره کنند. همچنین گفته می شود که دور دیگری از مذاکره این گروه با ایران در اوایل سال آینده میلادی شروع خواهد شد.

ناشنال جورنال می نویسد بنا بر گزارش اخیر خبرگزاری رویترز، ایالات متحده آمریکا احتمال دارد با کاهش سریع تحریم های اقتصادی موافقت کند هر چند که اختلاف دراز مدت با ایران بر سر برنامه اتمی اش وجود دارد. این در صورتی است که ایران نیز حرکت مشابه ای در جهت برنامه های اتمی خود نشان دهد و به دنبال معامله ای که برای همه آشناست، برود.

یعنی پس از تعلیق اورانیوم، اورانیوم غنی شده ای را که در اختیار دارد به خارج از کشور ارسال و همچنین مرکز فردو را در قم تعطیل کند تا بتواند از تحریم های شدید اقتصادی تحمیل شده توسط واشنگتن و متحدان اروپائی آن خلاص شود.
XS
SM
MD
LG