لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۲

مخالفان سوری در آستانه دستیابی به توافق


مخالفان سوری در قطر - ۸ نوامبر ۲۰۱۲
مخالفان سوری در قطر - ۸ نوامبر ۲۰۱۲
نیروهای دولت سوریه، روز جمعه مواضع مخالفان مسلح را در حومه دمشق بمباران کردند. این در حالی است که بر اساس گزارش ها،مخالفان سوری که در قطر گرد هم آمده اند، در مورد ساختار یک «دولت در انتظار» به توافق نزدیک شده اند.

مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه، واقع در لندن، می گوید ارتش سوریه اوایل روز جمعه منطقه بیت سحم، در حومه دمشق را توپ باران کرد. این مرکز می گوید درگیری های دیگری نیز در مناطق مختلف پایتخت گزارش شده است.

گروه های مخالف سوری در دوحه برای تشکیل یک رهبری جامع تر که اجازه اقدامات نظامی هماهنگ شده را علیه دولت بشار اسد بدهد، دور هم جمع شده اند.
این گروه ها شامل شورای ملی سوریه، اسلام گرایان، چپگرایان، و گروه های سکولار است. گزارش شده است نشست آنها در دوحه پیشرفت داشته و شاید روز جمعه بر سر تشکیل یک رهبری جدید به توافق برسند.

گروه های مخالف سوری امیدوار هستند رهبری جدید حمایت بین المللی را جذب کند. ایالات متحده آمریکا گفته است شورای ملی سوریه، گروه اصلی در تبعید، نمی تواند به عنوان رهبری مشروع در نظر گرفته شود. آمریکا خواستار آن شده است که مخالفان قاطعانه نفوذ شبه نظامیان اسلامگرا را رد کنند.

در همین حال بشار اسد، رییس جمهوری سوریه پیشنهاد پذیرش انتقال به مکانی امن در خارج از این کشور را قاطعانه رد کرد. وی در بخشی از مصاحبه اش با شبکه تلویزیونی روسی راشا تودی قول داد «در سوریه زندگی کند و در همان جا بمیرد.»

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، چند روز پیش گفته بود اگر خروج بشار اسد از سوریه باعث تضمین پایان درگیری ها در این کشور شود، امکان فراهم کردن خروج امن وی از سوریه وجود دارد.

بشار اسد در مصاحبه با راشا تودی که روز جمعه پخش شد، گفت ارتش او مرتکب هیچگونه جنایات جنگی علیه غیرنظامیان نشده و او هنوز از حمایت مردم سوریه برخوردار است. او همچنین هشدار داد هرگونه حمله غرب به سوریه عواقب وحشتناکی برای خاورمیانه و دنیا خواهد داشت.

از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت بشار اسد که به یک جنگ تمام عیار داخلی در سوریه تبدیل شده است، حدود ۳۶ هزار نفر کشته شده اند. درگیری ها در سوریه وارد بیستمین ماه خود می شود.
XS
SM
MD
LG