لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

افتتاح کنگره حزب کمونیست چین؛ رییس جمهور هشدار داد


نشست کنگره حزب کمونیست چین، برای انتقال رهبری در این کشور، روز پنجشنبه با یک هشدار آغاز شد.

رهبری چین، هر ده سال یک بار تغییر می کند. هو جینتائو، رییس جمهوری چین، در سخنان افتتاحیه هجدهمین کنگره حزب کمونیست چین، هشدار داد که این حزب و حتی کشور، در صورتی که با مشکل فساد برخورد بیشتری نکند، با چالش های مرگباری روبرو می شود.

او در اظهارات پایانی خود به عنوان رهبر حزب کمونیست چین، بر یک میلیارد و سیصد میلیون چینی حکومت می کند، به حزب کمونیست چین یک هشدار داد.

جینتائو گفت: «مخالفت با فساد و ساختن دولتی پاک، موضع روشنی است که حزب به آن وفادار بوده و یک مسئله مهم سیاسی است که مردم به آن توجه داشته اند. اگر ما در کنترل خوب این مسئله قصور داشته باشیم، این امر می تواند برای حزب مرگبار باشد و حتی باعث فروپاشی حزب و کشور شود».

او این اظهارات را در «سالن بزرگ خلق»، در شهر پکن اعلام کرد. این کنگره، یک رویداد بزرگ سیاسی در چین است که هر پنج سال یک بار برگزار می شود.

اظهارات رییس جمهوری چین در حالی بیان می شود که یک قتل، و یک فساد اقتصادی که یکی از چهره های معروف سیاسی حزب به نام بو شیلای در آن دخالت داشته است، بر مراسم امسال حزب سایه افکنده است.

حزب کمونیست چین در حالی که دو هزار و سیصد نفر از نمایندگان حزب برای شرکت در کنگره ملی راهی پکن بودند، بو شیلای را از این حزب اخراج کرد.

بو شیلای متهم است که با استفاده از موقعیت خود به دنبال سود برای دیگران بوده است. او همچنین به دریافت رشوه از طریق اعضای خانواده و یا به صورت مستقیم، متهم شده است.
XS
SM
MD
LG