لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

استقبال رهبران جهان از پیروزی اوباما در انتخابات آمریکا


رهبران بسیاری از کشورهای جهان، پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفتند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و نامزد حزب دمکرات‌، در انتخابات روز سه شنبه این کشور با شکست میت‌ رامنی‌ از حزب جمهوری‌خواه، برای بار دوم به ریاست جمهوری ایالات متحده برگزیده شد.

شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، انتخاب دوباره اوباما را به او تبریک گفت و افزود که اعتقاد دارد اوباما به وعده های خود مبنی بر کنترل برنامه هسته ای ایران پایبند خواهد ماند.

انتخاب مجدد اوباما، ادامه سیاست خارجی کنونی آمریکا را تضمین خواهد کرد، اما مشخص نیست آیا راه حل های دیپلماتیک می توانند برنامه هسته ای ایران را محدود کنند و یا اینکه آمریکا و اسرائیل مجبور خواهند شد به گزینه حمله نظامی روی آورند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل و دوست دیرینه میت رامنی رقیب جمهوریخواه باراک اوباما، هم گفت اتحاد استراتژیک بین اسراییل و آمریکا از همیشه نیرومندتر است و او به کار با آقای اوباما ادامه خواهد داد.

محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، نیز انتخاب دوباره اوباما را تبریک گفت. همچنین آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت. خانم مرکل گفت باه انتخاب مجدد اوباما، نه تنها دولت و کشور آلمان، بلکه اتحادیه اروپا از توسعه ی روابط بین دو کشور استقبال خواهند کرد.

پیروزی باراک اوباما امروز چهارشنبه تیتر اول روزنامه های فرانسه بود و لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه آن را خبری بسیارخوب خواند. وی این پیروزی را به اوباما و مردم آمریکا تبریک گفت و افزود این پیروزی خبری بسیار خوش برای فرانسه و اتحادیه اروپا است.

همچنین در روسیه ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری این کشور واکنش مثبتی به پیروزی اوباما در مقابل رامنی در انتخابات نشان داده است، چرا که رامنی زمانی مسکو را دشمن اصلی واشنگتن خطاب کرده بود.

در چین، به گزارش روزنامه های این کشور، هو جینتائو، رئیس جمهوری چین برای اوباما پیام تبریک فرستاده است. به گفته هو، روابط دو جانبه آمریکا و چین طی چهار سال گذشته و در نتیجه تلاش های متقابل دوطرف بهبود پیدا کرده است .

بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، هم گفت او به گرمی به آقای اوباما تبریک می گوید و می خواهد به «کار بادوام بین ایالات متحده و سازمان ملل متحد» ادامه دهد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، از طریق توئیتر «شادباش های گرم» خود را ابراز داشت و به خبرنگاران گفت لازم است باراک اوباما کار بیشتری برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه انجام دهد.

نخست وزیر استرالیا نیز پیام تبریک برای آقای اوباما فرستاد.
XS
SM
MD
LG