لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

انتخابات آمریکا:عرف جامعه در کنار قانون اساسی


عرف جامعه در کنار قانون اساسی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00
دانلود

عرف جامعه در کنار قانون اساسی

قانون اساسی آمریکا تصمیم گیری در باره بسیاری از جنبه های سیاسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده دولت های ایالتی گذاشته است، با این همه هیچ یک از قوانین و مقرراتی که در ایالت ها در این باره تصویب شده و اجرا می شود، نباید ناقض قانون اساسی آمریکاباشد.

در عصر تکنولوژی اما، پدیده های جدیدی از جمله رسانه های اجتماعی کم کم بر مواردی مربوط به چگونگی امر راًی گیری تاًثیر گزارده، هر چند که بکار گرفتن هیچ یک از این پدیده ها مخالفتی با قانون اساسی نداشته است. علاوه بر آن، روحیه و عرف جامعه نیز که در کنار قانون اساسی گام برداشته نوآوری های فراوانی را عرضه کرده است.

در همین راستا مؤسسه نظر سنجی گالوپ طی یک سال تحقیق توانسته است مواردی را در چارچوب کلید های اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ( در عصر مدرن) مورد بررسی قرار دهد.

اول این که راًی دهندگان آمریکائی به کارآئی رئیس جمهوری نشسته در کاخ سفید نگاه می کنند و وی را با رؤسای جمهوری قبل مقایسه می کنند.

دوم این که به آمار و ارقام نظر سنجی ها توجه دارند هر چند که آمار و ارقام با توجه به هر رویداد جدیدی می تواند تغییر یابد مانند آن چه که پس از نخستین مناظره انتخاباتی باراک اوباما رئیس جمهوری و کاندیدای دموکرات ها و میت رامنی فرماندار سابق ایالت ماساچوست و کاندیدای جمهوری خواهان اتفاق افتاد و کفه ترازو را ناگهان از باراک اوباما به سوی میت رامنی برگرداند.

مسئله تنوع جدید فرهنگی در آمریکا که به همراه مهاجرت اقوام مختلف به این کشور وارد فرهنگ پایه ای جامعه شده، در راهکار های انتخابات تاًثیر گزار بوده اما اصول آن را تغییر نداده است.

در واقع می توان گفت انتخابات آمریکا که مهم ترین آن انتخابات ریاست جمهوری است هر چند که در چارچوب قانون اساسی انجام می شود با این همه، روند آن تلفیقی است از اجرای قانون و اخلاقیات مردم که در یک جامعه دموکراتیک نشو و نما کرده اند و ارزش های آن را خود پاسداری می کنند.
XS
SM
MD
LG