لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

توفان سندی شرق آمریکا را نیمه تعطیل کردبا نزدیک شدن یکی از بزرگترین طوفان هایی که تا به حال درآمریکا رخداده، طوفان سندی با باد و باران شدید و با سرعت ۱۴۰ کیلومتر در ساعت به شرق آمریکا که پر جمعیت‌ترین قسمت آمریکا نیز به شمار می رود نزدیک می شود.

پیش بینی می شود که سندی به دو سیستم باد زمستانی بپیوندد و یک «ابرطوفان» هیبریدی تشکیل دهد که می تواند زندگی ۶۰ میلیون ساکن بخش‌های شرقی آمریکا از ویرجینیا تا ماساچوست را تهدید کند.
این ویدئو را سازمان هوا و فضای آمریکا از طوفان سندی روی شبکه یوتیوب قرار داده است.

در شهرهای بزرگ مانند واشنگتن، فیلادفلیا و نیویورک مدارس تعطیلند و سیستم حمل و نقل عمومی شهری فعالیت خود را متوقف کرده است. بازارهای بورس آمریکا روز دوشنبه کار نمی کنند و سازمان ملل متحد جلسات خود را در این روز لغو کرده و دفاترش را موقتا بسته است.

همچنین برنامه کار هزاران قطارهای بین شهری و پرواز هواپیماها به تاخیر افتاده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که روز یکشنبه در نشست سازمان مدیریت امور اضطراری آمریکا شرکت کرد از شهروندان این کشور خواست تا هشدارهای مربوط به طوفان سندی را جدی بگیرند و به دستورالعمل‌های پیشنهادی مسئولان توجه کنند:‌«وقتی مسئولان از شما می خواهند خانه هایتان را تخلیه کنید هشدارها را جدی بگیرید.این طوفان جدی است و ممکن است تبعات مرگبار داشته باشد.»

مقامات از مردم خواسته اند تا مواد غذایی کنسرو، آب آشامیدنی و باتری به اندازه کافی تهیه کنند و برای چند روز بی‌برقی احتمالی آماده شوند.

نیویورک، پنسیلوانیا، مریلند، ویرجینیا، کارولینای شمالی و واشنگتن دی-سی وضعیت اضطراری اعلام کرده اند. مسئولان ایالت دلاور در برخی مناطق دستور تخلیه اجباری داده اند.

باراک اوباما همچنین برخی فعالیت‌های کمپین تبلیغات انتخاباتی در ویرجینیا را لغو کرده است.

طوفان سندی چند روز پیش از کارائیب عبور کرد و در باهاماس، کوبا، جامائیکا و هائیتی حدود ۶۰ نفر را به کشتن داد.

XS
SM
MD
LG