لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۲

علی لاریجانی: باید با آمریکا تعیین تکلیف کنیم


«اگر آمریکایی ها یک مقدار جلو بروند کار سخت می شود.»
«اگر آمریکایی ها یک مقدار جلو بروند کار سخت می شود.»
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، روز یکشنبه گفت: «در مرحله بسیار حساسی قرار داریم و اگر آمریکایی ها با توجه به اهداف و سیاست هایشان یک مقدار جلو بروند کار سخت می شود.» به گزارش خبرگزاری مهر، لاریجانی که به اردبیل رفته است افزود: «ما باید در همین جا با آنها تعیین تکلیف کنیم.»

آقای لاریجانی در این مورد توضیح بیشتری نداد.

هفته گذشته برخی از رسانه های نزديک به مخالفان دولت ايران از جمله سایت «کلمه» گزارش دادند که علی اکبر ولايتی، مشاور امور بين الملل رهبر جمهوری اسلامی ايران اخيرا در ديدار با مقام های آمريکايی با آنها به مذاکره مستقيم پرداخته است. از اصغر حجازی و حسين طائب از مسوولان امنيتی بيت رهبر جمهوری اسلامی به عنوان کسانی نام برده شده که علی اکبر ولايتی را در اين مذاکرات همراهی کرده اند.

اما علی اکبر ولايتی روز یکشنبه در گفت و گو با يک سايت اصولگرا گزارش های مربوط به انجام مذاکره مستقيم خود با مقام های آمريکايی را تکذيب کرد و گفت که ايران تصميمی به مذاکره با آمريکا ندارد.

آقای ولايتی که تا پيش از رياست جمهوری محمد خاتمی به مدت ۱۶ سال سکاندار سياست خارجی جمهوری اسلامی ايران بود از آن زمان مشاور آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری جمهوری اسلامی، در امور بين الملل است.

آقای ولايتی در گفت و گو با سايت «مشرق» که نزديک به محافل امنيتی است گفته که مذاکرات مستقيم با طرف آمريکايی «از پايه و اساس دروغ است.»

وی در عين حال اضافه کرده است: «تا آنجا که من از تصميمات نظام اطلاع دارم»، تصمیم جمهوری اسلامی برای مذاکره مستقيم با آمريکا «صحت ندارد.»

روزنامه آمريکايی «نيويورک تايمز» روز ۲۰ اکتبر امسال در گزارشی به نقل از مقام‌های ناشناس در دولت باراک اوباما، نوشته بود که آمريکا و ايران برای مذاکره رو در رو بر سر برنامه هسته ای ايران توافق کرده اند.

تامی ويتور، سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا، اين گزارش را تکذيب کرد و علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران، نيز روز ۳۰ مهرماه، گفت که «چيزی به نام مذاکره با آمريکا نداريم.»
XS
SM
MD
LG