لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

کلینتون: پناهی و ستوده تصویر آرزوهای مردم ایران هستند


وزیر امور خارجه آمریکا تعلق گرفتن جایزه حقوق بشری ساخاروف را به جعفر پناهی و نسرین ستوده تبریک گفت.

نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی، و جعفر پناهی، فیلمساز، روز جمعه، پنجم آبان‌ماه، به عنوان برندگان جایزه حقوق بشری ساخاروف معرفی شدند. این نخستین بار است که این جایزه به دو نفر از ایران تعلق می‌گیرد.

هیلاری کلینتون در بیانیه ای گفت: "کارهای نسرین ستوده و جعفر پناهی برای پیشبرد حقوق بشر و آزادی بیان، آرزوی تمام مردم ایران را برای استفاده از حقوق و آزادی های اساسی خود بازتاب می دهد."

نسرین ستوده، فعال حقوق بشر که از دو سال پیش در ایران زندانی است، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به شش سال زندان و جعفر پناهی نیز که در حال حاضر به قید وثیقه آزاد است، به شش سال حبس تعزیری و ۲۰ سال ممنوعیت کاری محکوم شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا از این که نسرین ستوده و جعفر پناهی قادر نخواهند بود در مراسم دریافت جایزه حاضر باشند ابراز تاسف کرده و می گوید: "مقامات امنیتی ایران، ستوده را علیرغم بیماری زندانی و او را به شش سال زندان محکوم کرده اند.»

کلینتون از ایران خواسته است ستوده را بی درنگ آزاد کند، محدودیت های وضع شده بر پناهی و محکومیت او را لغو و تمام زندانیان سیاسی و کسانی را که فقط به دلیل باورهای سیاسی و مذهبی شان بازداشت شده اند آزاد کند.

جایزه ۵۰ هزار یورویی ساخاروف، جایزه پارلمان اروپا، به دلیل «آزادی اندیشه» به نسرین ستوده و جعفر پناهی تعلق گرفته است.

این جایزه هر سال به فعالان حقوق بشر و دموکراسی در جهان اهدا می‌شود.

در تحولی دیگر، هیات پارلمانی اروپا که قرار بود به ایران سفر کند، اعلام کرد سفر خود را به دلیل مخالفت مقامات ایران با دیدار این هیات با پناهی و ستوده لغو کرده است.
XS
SM
MD
LG