لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۸

ایران سفر هیات پارلمانی اروپا به آن کشور را لغو کرد


یک روز پس از آن‌ که اعلام شد هیات پارلمانی اروپا برای سفر به ایران خواهان دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی است، تهران اعلام کرد سفر این هیات به دلیل رد این درخواست از سوی ایران، لغو شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین شیخ‌الاسلام، مشاور امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی، روز شنبه، ششم آبان‌ماه، گفت ایران هیچ پیش‌شرطی را نمی‌پذیرد. وی افزود: «هیات پارلمانی اروپا قصد داشته با دو تن از زندانیان سیاسی ایران دیدار و جایزه‌ای به آن‌ها بدهند که ایران با چنین شرطی موافقت نکرد.»

خبرگزاری مهر در ادامه افزوده است که سفر این هیات پارلمانی به دلیل عدم پذیرش پیش‌شرط اروپا از سوی ایران لغو شده است. پارلمان اروپا هنوز در این خصوص واکنشی نشان نداده است.

مارتين شولتز، رئيس پارلمان اروپا، پنجم آبان‌ماه گفته بود که هیات اعزامی اين پارلمان به ايران خواهان ديدار با نسرين ستوده و جعفرپناهی، برندگان جايزه ساخاروف، است تا پيام تبريک رئيس پارلمان اروپا را به آنها ابلاغ کند .

آقای شولتز افزود که هیئت نمايندگان پارلمان اروپا، پيام تبريک وی را به نسرين ستوده و جعفر پناهی تقدیم خواهد کرد و در صورتی که دولت ايران مانع اين ديدار شود، اين هیات فورا ايران را ترک خواهد کرد.

در همین زمینه مشاور امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی ششم آبان‌ماه گفت: «ایران برای سفر هیات پارلمانی اروپا هیچ پیش‌شرطی را نمی‌پذیرد.»

سفر این هیات به ایران در حالی لغو شده است که ماریچه اسخاکه، نماینده هلندی پارلمان اروپا، پنجم آبان‌ماه به رادیوفردا گفت: «تاکنون هیات نمایندگی پارلمان اروپا در مورد مسائل ایران، دو بار درخواست کرده است که به ایران سفر کند، ولی در هر دو مورد در آخرین لحظه مقامات ایرانی به دلایل مختلف از انجام این سفرها جلوگیری کردند و این‌بار هم واقعا نمی‌دانم که سفر انجام خواهد شد یا نه.»

به گزارش وب‌سایت پارلمان اروپا قرار بر این بود که پنج تن از نمایندگان پارلمان اروپا روز یک‌شنبه، هفتم آبان‌ماه، وارد تهران شده، با نمایندگان مجلس و دیگر مقام‌های ایران دیدار کرده و ۱۲ آبان‌ماه ایران را ترک کنند.
XS
SM
MD
LG