لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

دو استراتژی متضاد نيروهای اسلامی در خاورميانه


بنظر می رسد نيروهای اسلامی در خاورميانه دو استراتژی متضاد را دنبال می کنند. از سويی نيروهايی نظير اخوان المسلمين، آمريکا را با توجه به آنچه که در مصر رخ داده است، متحدی برای خود در بقدرت رسيدن در کشورهای ديگر خاورميانه می بينند، که اين امر حتی دولت هايی نظير امارات متحده را هم به وحشت انداخته است زیرا اخوان المسلمين را تهديدی جدی برای رژيم خود تلقی می کنند.

از سوی ديگر استراتژی نيروهايی نظير القاعده و جمهوری اسلامی ايران در خاورمیانه کماکان بر پایه ضديت با آمريکاست.

عملکرد جمهوری اسلامی بسيار مغشوش است. تهران ضمن آنکه نظیر القاعده بر روش آمريکا ستيزی تکيه کرده است، می خواهد در جریان اختلاف القاعده و اخوان المسلمين، خود را با اخوان المسلمين متحد کند چرا که القاعده را در استراتژی کنترل بر خاورميانه و جهان اسلام رقيب می شمارد. اما آمريکا ستيزی جمهوری اسلامی با استراتژی اخوان المسلمين در تضاد است. در عین حال اخوان المسلمين نیز از نزدیک شدن به جمهوری اسلامی ايران، در رقابت با القاعده در دنيای عرب، زیان می بیند چرا که اسلامگرايان سنی مذهب، ايران را عامل شکست خود در افغانستان و عراق می شناسند.

گسترش عمليات نيروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوريه و عراق نيز بيشتر به ايجاد شکاف ميان سنی ها و شيعيان منجر شده است. بهار عربی در عین حال به یکی از زمینه های اختلافات ميان دولت ايران و اپوزيسيون نيز مبدل شده است (۱).

سياست ايران در قبال اسراييل هم عملاً برای اسلامگرايان در کشورهای عربی امکان مانورهای بيشتری را فراهم کرده است. اخوان المسلمين توانسته است امتيازهای بيشتری از اسراييل بگيرد. در همین حال ميانجيگری اخير مصر بين اسراييل و دولت حماس در غزه موقعيت اخوان المسلمين را در جهان عرب تقويت کرده است.

در این میان ترکيه، کارنامه متفاوتی را ارائه می دهد. ترکیه از یکسو اخوان المسلمين را در کنار خود دارد و از سوی ديگر القاعده نيز در رقابت با اخوان المسلمين نميخواهد با غضب ترکيه روبرو شود و سالهاست که از انجام عمليات تروريستی در آن کشور اجتناب کرده است، حال آنکه با حملات تروريستی به سفارتخانه های آمريکا در ليبی و اقدامات خصمانه در مصر و تونس تلاش کرده است اخوان المسلمين را بی اعتبار کند.

* ترجمه مقاله به زبان انگليسی
http://www.ghandchi.com/726-islamists-strategies-middle-east-eng.htm

پانويس:

۱. http://ir.voanews.com/content/blog/1476810.html
XS
SM
MD
LG