لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۵

جایزه ساخاروف به ستوده و پناهی تعلق گرفت


جعفر پناهی
جعفر پناهی
نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی، و جعفر پناهی، فیلمساز، روز جمعه، پنجم آبان‌ماه، به عنوان برندگان جایزه حقوق بشری ساخاروف معرفی شدند. این نخستین بار است که این جایزه به دو نفر از ایران تعلق می‌گیرد.

به گفته گزارشگر رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در استراسبورگ فرانسه، جایزه ۵۰ هزار یورویی ساخاروف، جایزه پارلمان اروپا، به دلیل «آزادی اندیشه» به نسرین ستوده و جعفر پناهی تعلق گرفته است.

این جایزه هر سال به فعالان حقوق بشر و دموکراسی در جهان اهدا می‌شود.

نسرین ستوده، فعال حقوق بشر که از دو سال پیش در ایران زندانی است، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به شش سال زندان و جعفر پناهی نیز که در حال حاضر به قید وثیقه آزاد است، به شش سال حبس تعزیری و ۲۰ سال ممنوعیت کاری محکوم شده است.

ماریکه شخایک، عضو پارلمان اروپا که خانم ستوده و آقای پناهی را برای این جایزه نامزد کرده بود، در گفت‌و‌گو با رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفته است که این جایزه «سیگنالی قوی» از سوی مردم اروپا به مردم ایران است تا بدانند که اروپا آن‌ها را فراموش نکرده است و در جریان تلاش روزانه آن‌ها برای احقاق حقوقشان است.

خانم شخایک ابراز امیدواری کرد که این جایزه موجب لغو احکام نسرین ستوده و جعفر پناهی و همچنین سایر زندانیان سیاسی شود.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، روز جمعه در گفت‌و‌گو با رادیوفردا اظهار کرد که به باور وی اهدا شدن این جایزه به خانم ستوده تغییری در شرایط زندان ایجاد نخواهد کرد و مسئولان «از کنار این جایزه با بی‌تفاوتی خواهند گذشت».

نسرین ستوده از ۲۶ مهرماه، ۱۰ روز پیش، در اعتراض به شرایط نگهداری‌اش در زندان و همچنین فراهم نشدن امکان ملاقات حضوری با فرزندان و خانواده‌اش دست به اعتصاب غذا زده است. وی اول آبان‌ماه در پی این اعتصاب، به بهداری زندان اوین منتقل و پس از تزریق سرم، بار دیگر به بند بازگردانده شد.

جایزه‌ ساخاروف پیش از این به افرادی از جمله نلسون ماندلا، آن ‌سان سوچی، کوفی عنان و فعالان بهار عربی اهدا شده است.
XS
SM
MD
LG