لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

رحیمی: جمشید بسم الله، اخلالگر بازار ارز دستگیر شد


محمد رضا رحیمی، معاون رییس جمهوری ایران
محمد رضا رحیمی، معاون رییس جمهوری ایران
محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه، ۳۰ مهرماه، در جمع خبرنگاران از بازداشت فردی به نام جمشید بسم‌الله خبر داد که به گفته او عامل اختلال در بازار ارز ایران است و «روی چهارپایه قیمت ارز در ایران را تعیین می کرد .»

رادیو فردا به نقل از خبرگزاری ایسنا می گوید آقای رحیمی دیروز، شنبه، در مراسم روز ملی صادرات در ایران، برای نخستین بار از فردی به نام «جمشید بسم‌الله» اسم برد که به گفته او، قیمت ارز را در بازار آزاد تعیین می‌کرد.

وی اظهار داشت: «قیمت‌های ارزها صوری است و کار رسانه‌های دشمن و یا شخصی به نام جمشید بسم‌الله است که می‌گویند روی چهارپایه می‌ایستد و قیمت ارز را تعیین می‌کند.»

معاون اول محمود احمدی‌نژاد، همچنین از بازداشت ۲۰ نفر دیگر که او آنها را «اخلالگران بازار ارز» می‌نامید در روزهای گذشته خبر داد.

اظهارات آقای رحيمی با واکنش تند برخی از رسانه های اصولگرا روبرو شده و از جمله سايت تابناک، نزديک به محسن رضايی، در مطلبی با عنوان «خوب، بد و زشت نرخ ارز» نوشته است: « آيا وضعيت در دولت دهم به اين مرز از فاجعه رسيده که با يک چهار پايه می‌توان بهای ارز را تعيين کرد؟ آيا جمشيد بسم الله به همين آسانی توانسته است برای کشور بحران سازی کند تا ما به همين سادگی نام او را به عنوان اخلالگر ارزی به همگان بگوييم؟»

اين سايت افزوده است: «راستی اگر تعيين نرخ ارز با يک چهار پايه و به همين سادگی شدنی است، ديگر ساز و کار اتاق مبادلات ارزی با اين همه دردسر برای چيست؟ آيا نمی‌توان با چند چهار پايه نرخ دلار را به زير ۲۰۰۰ تومان باز گرداند؟»

حضور نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در بازار ارز تهران، پس از آن آغاز شد که محمود احمدی نژاد در نشست مطبوعاتی خود در هفته دوم مهرماه، ۲۲ نفر را «سرحلقه آشفتگی‌های اخیر بازار» نامیده بود.

پیش از این عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده بود که سی نفر از متهمان اصلی اختلال در بازار ارز دستگیر شده‌اند. در روزهای گذشته، رسانه‌های داخل ایران از بازداشت ۱۵ نفر به نوشته آنها «اخلالگر» در بازار اصفهان خبر داده بودند.

معاون اول رییس جمهوری ایران نیز روز شنبه، اخلال در بازار ارز را به نیروهایی داخل مرزهای ایران نسبت داده و گفته بود: «دشمن، این اخلال را به وسیله نیروهای داخلی خود، ایجاد کرده‌است.»

محمدرضا رحیمی در عین حال از صادرکنندگان خواسته بود تا ارزهای حاصل از صادرات خود را در بازار آزاد ارز نفروشند و تاکید کرده‌بود که «دولت در جستجوی این است که قیمت ارز را به حدی برساند که صادرکننده، صادرات بهتری داشته باشد.»

آقای رحیمی، خطاب به صادرکنندگان حاضر در همایش روز ملی صادرات پرسیده بود: «آیا این انصاف است، ارزی را که ملت نیاز دارد، تحویل ندهید، مگر اینکه تهدید شوید منافع تان تامین نمی‌شود.»

معاون اول رییس جمهوری ایران ادامه داده بود که این «استدعای دولت» از صادرکنندگان برای ارایه ارز خود به دولت، «از سرعجز نیست، بلکه این درخواست صورت می‌گیرد تا اگر صادرکننده‌ای راه را گم کرده‌است، به راه راست برگردد.»

مسوولان دولتی، از زمان به راه افتادن اتاق مبادلات ارزی ایران در هفته نخست مهرماه، از صادرکنندگان بخش خصوصی دعوت می‌کنند تا ارز صادراتی خود را در این بازار عرضه کنند، اما صادرکنندگان از فروش ارز خود به نرخ اتاق مبادلات ارزی، سرباز زده‌اند و اعتمادی به آن ندارند، تا آنجا که محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از «سوء ظن» صادرکنندگان به این بازار انتقادکرد.

مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در حاشیه مراسم روز ملی صادرات، از صادرکنندگان خواسته بود تا درباره مکانیزم تعامل خود با دولت، وارد گفت وگو و مذاکره شوند.

محمدرضا رحیمی هم در این مراسم که روز شنبه، ۲۹ مهرماه، در تهران برگزار شد گفت: «دولت تضمین می‌کند که در بازگشت پول صادرات به کشور اجازه ضرر به صادرکنندگان ندهد.»

او ضمن اشاره به برخی از صادرکنندگان که این درخواست دولت را نپذیرفته‌اند تاکید کرد که «نوبت ما نیز می‌رسد، البته این سخن از باب تهدید نیست.»
XS
SM
MD
LG