لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۷

استقبال مقام ارشد اسراییل از دورنمای گفت وگو میان ایران و آمریکا


معاون نخست وزیر اسرائیل گفت وی از گفتگوهای مستقیم میان آمریکا و ایران استقبال می کند، به شرطی که این گفتگوها «در جهت متوقف کردن طرح جمهوری اسلامی برای تولید سلاح اتمی» باشد.

با این حال و به گزارش رویترز، موشه یعالون گفت وی باور دارد که کاخ سفید، گزارش نیویورک تایمز مبنی بر توافق واشنگتن و تهران بر سر گفتگوی دوجانبه را تکذیب کرده است.

اسرائیل گفته است برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته ای، ممکن است از قدرت نظامی استفاده کند. آن کشور همچنین بر سر این که تهران در واقع چه موقع از «خط قرمز» تعیین شده برای دسترسی به سلاح اتمی عبور خواهد کرد، با واشنگتن اختلاف نظر دارد.

آقای یعالون در مورد چشم انداز گفتگوهای دوجانبه ایران و آمریکا گفت: «اسرائیل با این امر مخالفتی ندارد. اگر تهران در نتیجه تماس مستقیم با ایالات متحده، پروژه هسته ای اش را برای مقاصد نظامی متوقف کند، ما اولین کسی خواهیم بود که از این گفتگوها استقبال می کنیم.»

اما وی گفت تا آنجا که اسرائیل می داند، آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با گفتگوی مستقیم با واشنگتن مخالفت کرده است.

همچنین اویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، در گفتگو با رادیو ارتش اسرائیل گفت: «ایران بارها و بارها به شورای امنیت، به گروه پنج به علاوه یک، و به مذاکره کنندگان بین المللی دروغ گفته است.»

آقای لیبرمن ریاست حزب ناسیونالیست افراطگرای اسرائیل را در دولت ائتلافی آن کشور برعهده دارد و غالباً جهتگیری هایش از نخست وزیر اسرائیل هم تندتر است. آقای یعالون عضو حزب دست راستی لیکود است که بنیامین نتانیاهو ریاست آن را برعهده دارد.

ایالات متحده و دیگر قدرت های غربی گفته اند که هدف برنامه هسته ای ایران تولید سلاح های هسته ای است. تهران اما می گوید غنی سازی اورانیوم را تنها برای مقاصد صلح آمیز انجام می دهد.

نیویویورک تایمز روز شنبه نوشت تهران پافشاری کرده است که گفتگوها با واشنگتن پس از انتخابات ششم نوامبر انجام شود؛ یعنی بعد از این که مشخص شد آیا آقای اوباما یک دوره دیگر رئیس جمهوری آمریکا می شود، یا میت رامنی جای او را خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG